Menu główne

Miesiąc kwiecień w historii miasta

 

Oto kolejny odcinek subiektywnego wyboru wydarzeń historycznych związanych ze Zgierzem, które miały miejsce w kwietniu. 

  • Rok 1391 – księgach sądowych łęczyckich występuje „Petrassius plebanus de Szgherz” – Pietrasz, proboszcz ze Zgierza.

  • Rok 1420 – Władysław Jagiełło odnawia prawa miejskie Zgierza i rozszerza jego sądownictwo na wieś Kargolec, czyli dzisiejszy Krogulec. Możemy przeczytać, że „działo się w Brześciu Kujawskim we wtorek w Święto Świętych Jerzego y Woyciecha męczennikow Roku 1420 (…) „zpod Prawa Polskiego do Prawa niemieckiego, czyli magdeburskiego które nazywaią Średzkiem na zawsze przenosimy”. 

  • 19 kwietnia 1686 roku w Warszawie miało miejsce potwierdzenie przywilejów królewskich przez Jana III. 

  • 1 kwietnia 1717 roku folwark Pieskowice (Piaskowice) koło Zgierza zgodnie z umową zawartą przez gwardiana klasztoru łagiewnickiego o. Józefa Szperkowicza zostaje wydzierżawiony małżonkom Janowi i Reginie z Leskich Grocholskim. Folwark stanowił własność klasztoru w latach 1692-1778, ale nigdy nie był bezpośrednio zarządzany przez własnych ekonomów, lecz wydzierżawiany za czynsz w zamian za świadczenia na rzecz właściciela, opał, cegłę z tutejszej cegielni przeznaczoną na prowadzone prace budowlane i dostawy zaopatrzenia do kuchni. Klasztor miał też na terenie folwarku do dyspozycji izbę w zbudowanym przez siebie domu. 

  • Rok 1809 – do Zgierza przybywa, mianowany przez podprefekta łęczyckiego, Szymon Obrokczyński, nauczyciel „egzaminowany i patentowany”. Pełnił jednocześnie funkcję urzędnika Stanu Cywilnego. 

  • 27 kwietnia 1820 roku Prezes Komisji Województwa Mazowieckiego Rajmund Rembieliński występuje do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji w sprawie urządzenia osad sukienniczych w Dąbiu, Gostyninie, Łodzi, Przedeczu i Zgierzu. 

  • 1 kwietnia 1822 roku powstaje bractwo czeladzi sukienniczej. 

  • 21 kwietnia 1826 roku Burmistrz Zgierza S. Grzegorzewski odbiera od Fryderyka Weila obowiązującą przysięgę i w tymże dniu tenże otwiera pierwszą w naszym mieście aptekę. 

  • 2 kwietnia 1860 roku na polecenie władz zwierzchnich prezydent miasta Michał Blumenfeld sporządza obszerny opis miasta. Oryginał dokumentu zachował się do naszych czasów i jest przechowywany w Archiwum Państwowym w Łodzi. 

  • 16 kwietnia 1881 roku w Opatowie urodził się Stefan Teofil Pogorzelski. W 1906 roku został nauczycielem w siedmioklasowej Kupieckiej Szkole Handlowej w Zgierzu. W 1912 roku zostaje jej dyrektorem i przekształca ją w Gimnazjum Matematyczno- Przyrodnicze (1916), a w 1918 w Państwowe Gimnazjum im. St. Staszica. Był współzałożycielem Towarzystwa Wiedzy im. Bolesława Prusa i Biblioteki Miejskiej w Zgierzu. Dyrektorem „Staszica” był do 1924 roku. Później został kuratorem w Łodzi i w Wilnie. W czasie okupacji przebywał w Warszawie, gdzie był jednym z organizatorów tajnego nauczania. Po wojnie pracował w szkołach i uczelniach wyższych Łodzi. Zmarł w Łodzi 1 października 1961 roku. 

  • 25-28 kwietnia 1829 roku w okresie tzw. buntu łódzkiego w Zgierzu miały miejsce strajki w fabrykach m.in. Borsta, Rudowskiego, Ernsta, Bindera-Długoszewskiego. 

  • 4 kwietnia 1904 roku amatorski zespół teatralny ze Zgierza (to jeszcze nie „Lutnia”) wystawia komedię L. Świderskiego „Dzieciaki” oraz „Wesele Fonsia”. Dochód przeznaczono na rzecz niezamożnych uczniów Szkoły Handlowej. 

  • 26 kwietnia 1906 roku ma miejsce początek strajku ekonomicznego robotników zatrudnionych w pięciu fabrykach włókienniczych Zgierza. Wieczorem na Nowym Rynku zebrał się tłum liczący około 800 osób. Przybyłemu patrolowi kawalerii z trudem udało się go rozpędzić. Aresztowano 6 osób, które nie mogły wylegitymować się paszportami stałego zamieszkania. Podczas rewizji przeprowadzonych następnego dnia znaleziono w dwóch mieszkaniach odezwy i nielegalną literaturę. 

  • 1 kwietnia 1910 roku „Rozwój” donosi ze Zgierza: „W nadchodzącą sobotę i niedzielę w sali tutejszego towarzystwa śpiewaczego „Lutnia” grono miłośników sceny wystawi „Surdut i siermięgę”, komedyę w 3 aktach ze śpiewami i tańcami dla członków „Lutni” i wprowadzonych gości.” 

  • 9 kwietnia 1910 roku zarejestrowano Towarzystwo Muzyczne „Harmonia”. Celem powstania Towarzystwa było rozpowszechnianie umiłowania do muzyki i śpiewu. Osiągano to m.in. poprzez organizowanie orkiestr, koncertów, amatorskich i operowych przedstawień. Założycielami byli: S. Świętosławski i W. Przybylski. 

  • 1 kwietnia 1915 roku we wsi Aniołów (obecnie teren Zgierza) w cegielni Teofila Bełdowskiego zorganizowano pierwszą szkołę podoficerską POW w ówczesnym powiecie łódzkim. Resztki cegielni stoją do dziś, a obecna ulica Wiosny Ludów nosiła nazwę POW.
  • 20 kwietnia 1919 roku o godz. 22:00 przez Zgierz przejeżdżał generał Haller przyjmowany owacyjnie przez zgromadzoną na dworcu publiczność. 

  • 15 kwietnia 1920 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o budowie nowoczesnej szkoły powszechnej. Nową szkołę, której budowa trwała 4 lata, wzniesiono przy ul. Łęczyckiej. Jest to istniejący do dzisiaj zespół obiektów szkolnych Szkoły Podstawowej Nr 2 i Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta. Obiekt na 1000 dzieci był wzorcowy na ówczesne lata i odpowiadał wszelkim wymogom higieny i techniki. 

  • 30 kwietnia 1920 roku ulicę Wysoką przemianowano na ulicę 1 Maja; ulicę Strykowską przemianowano na ulicę 3 Maja. 

  • 9 kwietnia 1922 roku zostaje otwarta linia Zgierz – Ozorków Łódzkich Kolei Dojazdowych dla tymczasowego ruchu osobowo-towarowego. 

  • 27 kwietnia 1926 roku Rada Miejska niewielką większością głosów podejmuje uchwałę o zaciągnięciu pożyczki od amerykańskiego Towarzystwa Ullen et Co. w wysokości 800 000 dolarów na budowę wodociągów, kanalizacji, rzeźni, łaźni i hal targowych. Ostatecznie uzyskano pożyczkę na kwotę tylko 230 000 dolarów z przeznaczeniem na budowę tylko trzech ostatnich obiektów. 

  • 27 kwietnia 1931 roku następuje połączenie działających dotychczas odrębnie: Związku Nauczycielstwa Szkół Powszechnych „Ognisko” w Zgierzu i Związku Nauczycielstwa Polskiego Szkół Średnich, Oddział w Zgierzu w jedną organizację związkową: Związek Nauczycielstwa Polskiego. Prezesem został W. Wacławski, kierownik szkoły powszechnej nr 7. 
     
  • 1 kwietnia 1933 roku decyzją ministra spraw wewnętrznych Zgierz został wydzielony z powiatowego związku samorządowego, podlegając odtąd bezpośrednio Urzędowi Wojewódzkiemu. 

  • 10 kwietnia 1936 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozwiązało Radę Miejską wobec faktu, iż radni po upływie roku od powołania tymczasowych władz nie dokonali wyboru nowych. Równolegle odwołano mianowanych przez ministerstwo: prezydenta Jana Świercza i wiceprezydenta B. Jarosińskiego, zaś na prezydenta wyznaczono H. Jankowskiego z Kalisza. 

  • 17 kwietnia 1948 roku dekretem Ordynariusza Łódzkiego ks. biskupa Michała Klepacza erygowano w Zgierzu nową rzymsko-katolicką parafię pod wezwaniem Matki Bożej Dobrej Rady. Pierwszym proboszczem zostaje ks. Szczepan Rembowski, budowniczy pierwszego kościoła, w czasie wojny kapelan I Dywizji Pancernej gen. S. Maczka. Osiem dni później w niedzielę 25 kwietnia budynek kościoła został uroczyście poświęcony. 

  • 1 kwietnia 1963 roku z połączenia Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Włókno” w Zgierzu oraz Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Boruta” w Zgierzu powstaje Zgierska Spółdzielnia Mieszkaniowa z siedzibą w Zgierzu. Przedmiotem działalności Spółdzielni było zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni i ich rodzin oraz potrzeb gospodarczych i kulturalnych wynikających z zamieszkiwania w spółdzielczym osiedlu lub budynku. 

  • 24 kwietnia 1966 roku zmarł prof. Arkadiusz Musierowicz. Zgierzanin, światowej sławy gleboznawca. Jedna ze zgierskich ulic nosi jego imię. 

MACIEJ WIERZBOWSKI

Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 4/2019

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22808
Usuń

Nieczynny PSZOK

30 marca 2024 roku (Wielka Sobota) Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Barlickiego 3a w Zgierzu będzie nieczynny. 
22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 2 kwietnia 2024 roku w godz. 08:00-...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
27399
Usuń

Tymczasowe lokalizacje

Wydział Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza - ul. A. Musierowicza 2 w budynku Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta ...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS