Menu główne

Miesiąc październik w historii miasta

 

Miasto to żywy twór. Nie ma chyba takiego dnia w kalendarzu, w którym na przestrzeni lat nic by się nie działo. Nasza prezentacja jest swoistym wyborem wydarzeń, które miały miejsce się w czasie wielowiekowej historii Zgierza. Oto on.

  • 18 października 1522 r. z powodu pożaru Zygmunt I Stary udziela Zgierzowi zwolnień od podatków na dwanaście lat. 

  • 12 października 1577 r. król Stefan Batory wydaje w Magdeburgu przywilej dla miasta Zgierza potwierdzający wszystkie poprzednie przywileje królewskie. 

  • 14 października 1840 r. urodził się w Zgierzu Wilhelm Oskar Bando, syn pastora, pierwszy rodowity lekarz zgierski. 

  • 3 października 1900 r. Jak informuje nas jeden ze starszych obywateli Zgierza, w mieście tem corocznie odbywa się sześć jarmarków, a dochód czysty z każdego jarmarku sięga dosyć poważnej cyfry 5000-6000 rb. Początek tych jarmarków, jak wskazują informacye, zaczerpnięte z archiwum zgierskiego magistratu sięgają roku 1504, w którym to czasie dany był przywilej na jarmarki w Zgierzu przez króla polskiego Aleksandra. Przywileje te potwierdzone zostały następnie przez króla Stanisława Augusta w roku 1765 i zachowują się po czas obecny. 

  • 13 października 1911 r. Zapiski o gaszeniu latarni w Zgierzu. Jak wiadomo, Zgierz oświetlony elektrycznością. Z chwilą nastania zmroku zapalane są wszystkie latarnie w całem mieście, a o godzinie 12 w nocy co druga latarnia ulega zagaszeniu. Latarnicy jednakże gaszą po 3 lub kilka z rzędu. Niektóre ulice bywają z tego powodu pozbawione światła zupełnie. Administracya elektrowni powinnaby zwrócić na to uwagę. 

  • 10 października 1914 r. pojawili się dragoni rosyjscy pod Zgierzem. W dniu wczorajszym oddział cyklistów niemieckich rekognoskujący okolice Zgierza, natknął się na patrole dragonów rosyjskich. Po wzajemnej wymianie strzałów, dragoni rosyjscy cofnęli się do lasów łagiewnickich. 

  • 15 października 1914 r. - z zapisków: w ubiegły czwartek w Zgierzu setki ludzi nosiły do domów drzewo ze zburzonej rampy kolejowej i magazynów oraz zabudowań stacyjnych. Tym sposobem ludność uboga zyskała znaczne zapasy drzewa opałowego na zimę. Tor kolejowy na dystansie Zgierz-Stryków został zniszczony. Kilka mostów i wiaduktów ponad szosą łowicką wysadzono w powietrze. Następnie w piątek wszystkie rampy i zabudowania stacyjne zostały zburzone, zaś dworzec osobowy o godz. 12 w południe spalony. Znajdujące się na stacyi towarowej towary żywnościowe i nafta oddane zostały do rozporządzenia Komitetu Obywatelskiego. 

  • 17 października 1914 r. z rozkazu władz wojskowych, zgierski komitet obywatelski wydał rozporządzenie, nakazujące mieszkańcom miasta złożyć do komitetu wszelką posiadaną broń palną i sieczną.
    - Ukazała się notatka o komunikacji ze Zgierzem: wczoraj po południu po uprzątnięciu szosy z gruzów wysadzonego wiaduktu kolei kaliskiej przywrócono komunikacyę pieszą i kołową do Zgierza, która przedtem skierowana była przez wieś Krzywie. Tramwaje dotąd dochodzą tylko do wiaduktu, lecz dziś po południu ma być linia tramwajowa zupełnie oczyszczona i pociągi tramwajowe będą dochodzić do Zgierza. 

  • 23 października 1914 r. komitet Obywatelski dla ubogich rodzin od poniedziałku otworzył bezpłatną kuchnię. Fabryki zgierskie są nieczynne, z wyjątkiem fabryki waty „Astra”, w której pracują 2 zmiany robotników po 100 ludzi w każdej zmianie. W pozostałych fabrykach administracya nie udziela robotnikom żadnych zapomóg. Komunikacya Zgierza ze Strykowem zerwana. 

  • 1 października 1919 r. zorganizowany został Hufiec Harcerzy w Zgierzu. Pierwszym hufcowym został dh Jan Stasiak. 

  • 3 października 1936 r. ukazało się rozporządzenia podpisane przez W. Korsaka z opisem zatwierdzonego herbu miejskiego: W polu czerwonym mur miejski srebrny, z trzema basztami bez okien, baszta środkowa wyższa i szersza, wszystkie baszty z blankami. W murze brama otwarta czerwona, w której orzeł biały w koronie zwrócony w prawo.

  • 8 października 1939 r. ukazał się dekret Hitlera o wcieleniu Zgierza, Łodzi, Pabianic, Ozorkowa, Strykowa, Aleksandrowa do tzw. Reichsgau-Wartheland – kraju Warty (części Rzeszy Niemieckiej). 

  • 14 października 1939 r. powstaje Tajna Organizacja Dywersyjna „TOD” ściśle współpracująca z Szarymi Szeregami. 

  • 1 października 1940 r. pierwsze wydanie tajnej gazetki „Pobudka”, jedynego w czasie okupacji wydawnictwa konspiracyjnego w Zgierzu. Redaktorami i kolporterami byli zgierzanie. 

  • 18 października 1940 r. śmierć J.S. Cezaka w obozie koncentracyjnym Mauthausen- Gusen. 

  • 6 października 1941 r. nastąpiły masowe aresztowania księży. Do więzień i obozów trafili m. in.: ks. Kazimierz Bentkowski (prefekt gimnazjalny w Zgierzu), ks. J. Ceszarz (były proboszcz zgierski), ks. Jan Chmieliński (prefekt w Zgierzu), ks. Wincenty Czerwiński (prefekt gimnazjalny w Zgierzu), ks. kan. Zygmunt Wronowski (były proboszcz i dziekan zgierski). Żaden z nich nie przeżył. 

  • 28 października 1951 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Teresy od Dz. Jezus przez ks. prałata Jana Żdżarskiego, kanclerza łódzkiego. 

  • 4 października 1954 r. nastąpiła pierwsza znacząca zmiana granic miasta Zgierza od 1821 r. Przyłączono m.in. Chełmy, Krzywie i Zegrzynki, Rudunki, Antoniew, Piaskowice-Pieńki, Piaskowice. Ustawowe Zegrzynki to oczywiście Zegrzanki. Błąd ten dość długo egzystował w oficjalnej nomenklaturze administracyjnej. Podobnie jak zniekształcona nazwa innej części dzisiejszego miasta - Rudunek, które często zamieniano na Radunki. 

  • 28 października 1964 r. zmarł Franciszek Gust, członek słynnej muzycznej rodziny. Nauczyciel muzyki w zgierskich szkołach i dyrygent wielu zgierskich zespołów amatorskich. 

MACIEJ WIERZBOWSKI

Tam, gdzie jest użyta czcionka kursywa, zachowano pisownię oryginalną. 

Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 9/2019 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22808
Usuń

Nieczynny PSZOK

30 marca 2024 roku (Wielka Sobota) Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Barlickiego 3a w Zgierzu będzie nieczynny. 
22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 2 kwietnia 2024 roku w godz. 08:00-...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
27399
Usuń

Tymczasowe lokalizacje

Wydział Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza - ul. A. Musierowicza 2 w budynku Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta ...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS