Menu główne

Sierpień 1980 w Zgierzu

 

Sierpień 1980 r. był w naszym mieście okresem znaczącym. Zgierz w tym czasie był jednym z większych miast przemysłowych, nie tylko w regionie, ale również w Polsce. To tutaj działały zakłady Boruta, Fresco, ZUT, Zeta, TWO-Met, ZPRI i wiele innych.

W zakładach tych pracowało kilkanaście tysięcy ludzi, mieszkańców Zgierza, Ozorkowa, Łodzi i okolicznych mniejszych miejscowości. Produkowano w Zgierzu barwniki i półprodukty chemiczne, włókna i materiały włókiennicze, urządzenia techniczne i maszyny, ale także szyto garnitury, świadczono usługi inwestycyjne i wytwarzano drobne produkty techniczne.

Sytuacja zakładów przemysłowych naszego miasta w końcówce lat siedemdziesiątych nie była najlepsza. Znaczna część przedsiębiorstw była oparta na produkcji na rynek wschodni, głównie do Związku Radzieckiego, skąd nie zawsze płynęła rekompensata za dostarczane towary.

Załogi w zakładach poprzez rady pracownicze i związki zawodowe, które były zależne od dyrekcji, naciskały na podwyżki płac. Na zwoływanych masówkach protestowano również przeciwko brakowi towarów pierwszej potrzeby w sklepach i częstym podwyżkom cen.

Po wydarzeniach 1976 r. w zakładach pracy Trójmiasta i w innych regionach, które zostały stłumione w sposób radykalny przez rządzących, nie było w Zgierzu znaczącej działalności opozycyjnej. Tak więc strajki w 1980 roku najpierw w regionie lubelskim, później na Pomorzu i Śląsku, zaskoczyły wiele załóg w zgierskich zakładach.

Dojrzałość pracowników spowodowała jednak, iż nastąpiła szybka organizacja w zgierskich zakładach i załogi podjęły akcje strajkowe. W Zakładach Boruta, ZUT, Fresco i innych, pracownicy domagali się poprawy warunków pracy i zwiększenia płac. Najważniejszym jednak postulatem było poparcie działań protestujących załóg Pomorza i opublikowanych już 21 postulatów strajkowych, z jednym z najważniejszych tj. powstania wolnych, niezależnych od władz, związków zawodowych.

W strajkujących zakładach Zgierza, dyrekcje otrzymywały odgórne zalecenia rozmów z załogami i spłaszczania tematów do jedynie tych, które dotyczyły danego przedsiębiorstwa. Jednak fala protestów rozprzestrzeniała się bardzo szybko i reakcja władzy nie była w stanie nadążyć z podejmowaniem przeciwdziałań.

Po podpisaniu porozumień gdańskich i szczecińskich, w zakładach naszego miasta zaczęto tworzyć Komitety Założycielskie NSZZ "Solidarność". Następnie odbywały się wybory i tworzono Komisje Zakładowe. NSZZ "Solidarność" z dnia na dzień stawała się znaczącą organizacją, która skupiała wielu pracowników, często też członków rządzącej PZPR. Na zebraniach Komisji Zakładowych poruszano sprawy dotyczące poszczególnych załóg i zakładów, ale również problemy mieszkańców naszego miasta, jak zaopatrzenie, służba zdrowia, oświata. Konieczność zajęcia się tymi problemami była impulsem do zawiązania się organizacji miejskiej.

Tak pod koniec 1980 roku zawiązano Komisję Lokalną NSZZ skupiającą zakłady pracy z terenu miasta Zgierza. W skład komisji wchodzili przedstawiciele organizacji zakładowych w proporcjach do ilości członków nowo powstałego związku zawodowego. Komisja Lokalna NSZZ "Solidarność" w Zgierzu przenosiła problemy pracowników - mieszkańców na forum spotkań z władzami miasta.

Sierpień 1980 roku w Polsce jak również w naszym mieście stał się przełomem w życiu naszego kraju i jego mieszkańców. Mogli wyrażać swoje opinie i postulaty bez obaw prześladowania i restrykcji ze strony władz. Zaczęto tworzyć na bazie Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność" inne demokratyczne i samorządne instytucje.

Okres tej pozytywnej i twórczej działalności skończył się 13 grudnia 1981 roku, z chwilą wprowadzenia stanu wojennego.

Idzi Antczak
Założyciel NSZZ "Solidarność" w ZPB "Boruta"
Przewodniczący Komisji Lokalnej NSZZ "Solidarność" w latach 1980-81

Na podst. "Ilustrowany Tygodnik Zgierski" (ITZ) Nr 35 (31.08.-06.09.2010 r.)


30-lecie NSZZ "Solidarność"


Mija 30 lat od narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Historyczny strajk rozpoczęty 14 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, zakończył się podpisaniem 31 sierpnia 1980 r. Porozumień Sierpniowych i powstaniem Związku.

Kolebką "Solidarności" jest Stocznia Gdańska, ale akcje strajkowe, podczas których protestujący wysuwali postulaty płacowe i domagali się głębokich przemian ustrojowo-politycznych, objęły cały kraj, podjęły je również zgierskie zakłady pracy.

W 30. rocznicę wydarzeń w całym kraju odbywały się uroczystości. W Zgierzu zapoczątkowało je otwarcie w Muzeum Miasta wystawy "Narodziny Wolności". Ekspozycja zawiera liczne dokumenty z pierwszych działań organizacyjnych zgierskich struktur "Solidarności", będących zarówno w zbiorach MMZ jak również pochodzących ze zbiorów prywatnych dawnych opozycjonistów. Są również egzemplarze prasy podziemnej, ulotki, podziemne znaczki i karty pocztowe, maszyny do pisania, na których powstawały wydawnictwa, charakterystyczny dla podziemnej "Solidarności" powielacz, a także oryginalne obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego. Dokumenty związane ze zgierskimi działaniami "Solidarności" zostały przedstawione na tle wydarzeń ogólnopolskich, dzięki czemu dla młodzieży - bo do niej głównie skierowana jest wystawa, będzie to lekcja historii.

- Odwaga i niezależność myślenia tych, którzy tworzyli "Solidarność" sprawiły, że dziś możemy cieszyć się wolnością i demokracją. - podkreślał podczas uroczystego otwarcia wystawy prezydent Jerzy Sokół - To dobrze, że możemy pokazać młodym ludziom jak wyglądał zryw do wolności - dodała Maria Jadczak, przewodnicząca Rady Podregionu NSZZ "Solidarność" w Zgierzu.

Wieczorem, w ramach "Kina Letniego Zgierz 2010" w MMZ zorganizowano pokaz filmów pt. "Polskie drogi do wolności" i "Solidarność Walcząca".

Druga część uroczystości odbyła się w niedzielę. Rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Katarzyny, po której złożono kwiaty pod tablicą "Solidarności" przy wieży kościoła. Następnie uczestnicy miejskich obchodów udali się na ul. Długą 27, gdzie otwarto "Pasaż Solidarności" i poświęcono kamień węgielny pod budowę Pomnika Wolności.

Po południu, w sali Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia prezydent Jerzy Sokół wręczył Zgierskie Medale Wolności. Otrzymały je osoby, które zakładały w latach 1980-1981 struktury NSZZ "Solidarność" w Zgierzu, były aktywnymi działaczami związku, sprzeciwiały się systemowi w stanie wojennym, albo aktywnie wspierały opozycję nie należąc do struktur NSZZ "Solidarność".

Medale zostały przyznane 197 osobom. Pełną listę odznaczonych opublikujemy w następnym wydaniu ITZ.

Po uroczystym wręczeniu medali, odznaczeni wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili najwyższe uznanie wszystkim uczestnikom pokojowego, ogólnonarodowego ruchu patriotycznego jakim była "Solidarność" lat 1980-1989 - zwycięskiego zrywu narodu, który przybierając formę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" przywrócił wolność i niepodległość Polski, zapoczątkował historyczne przeobrażenia środkowo-wschodniej Europy, zmienił polityczny układ Europy i świata. Złożyli również wyrazy uznania władzom miasta za podjętą inicjatywę budowy Pomnika Wolności, symbolizującego polską, powojenną drogę do wolności.

Uroczystości zakończył koncert okolicznościowy w wykonaniu Jacka Kleyffa.

Na podst. "Ilustrowany Tygodnik Zgierski" (ITZ) Nr 35 z dn. 31.08-06.09.2010 r.

 Miejskie obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności"

Na uroczystości serdecznie zapraszają: Jerzy Sokół - Prezydent Miasta Zgierza, Maria Jadczak - Przewodnicząca Rady Podregionu NSZZ "Solidarność" w Zgierzu, Robert Starzyński - Dyrektor Muzeum Miasta Zgierza.

Plakat z informacjami o przbiegu obchodówProgram uroczystości:

26 sierpnia 2010 r. (czwartek)
    - godz. 16.00 - Otwarcie wystawy: Narodziny Wolności. 30. rocznica powstania "Solidarności"
    - godz. 20.00 - w ramach "Kina Letniego Zgierz 2010" pokaz filmów pt. "Polskie drogi do wolności" i "Solidarność Walcząca"

29 sierpnia 2010 r. (niedziela)
    - godz. 09.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny
    - godz. 10.00 - Złożenie kwiatów pod tablicą "Solidarności" przy wieży Kościoła
    - godz. 10.30 - Otwarcie "Pasażu Solidarności", poświęcenie kamienia węgielnego pod Pomnik Wolności
  •   Sala Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" (ul. Łęczycka 2)
    - godz. 15.30 - Wręczenie "Zgierskich Medali Wolności"
    - godz. 17.00 - Koncert okolicznościowy w wykonaniu Jacka Kleyffa


 Uroczystości miejskie 25-lecia NSZZ "Solidarność"

Program obchodów jubileuszu 25. lecia NSZZ „Solidarność” w Zgierzu:

14 sierpnia 2005 roku
  • godz. 10.30 - msza święta rocznicowa w Kościele Farnym św. Katarzyny w Zgierzu - Plac Jana Pawła II 1
  • godz. 11.30 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej na murze Kościoła Farnego św. Katarzyny
  • godz. 12.30 - otwarcie wystawy "Ćwierć wieku Solidarności w Zgierzu" - Muzeum Miasta Zgierza, ul. Dąbrowskiego 21
  • godz. 18.30 - uroczysty koncert rocznicowy - występ Jana Pietrzaka - Kino "Luna", ul. Długa 26

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 22 kwietnia 2024 roku w godz. 08:00-...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS