Zamknij okno

Park linowy w Zgierzu


W zgierskim parku miejskim powstanie za kilka miesięcy atrakcja dla spragnionych mocnych przeżyć.

Na drzewach rozpięte zostaną liny, na których będzie można się bezpiecznie bujać. Pokonanie rozpiętych między drzewami tras, które zapewni dużą dawkę ekstremalnych przeżyć ma ruszyć w maju.

- Planujemy wybudowanie z ekologicznych materiałów trzech tras: dwóch dla dorosłych i jednej dla dzieci, każda o różnej skali trudności - mówi prezydent Zgierza Jerzy Sokół. - Trasy będą miały wszystkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Nowym obiektem zarządzać będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zatrudni specjalnie przeszkolonych instruktorów do obsługi parku linowego. Zobowiązuję się, że podczas otwarcia obiektu jako pierwszy pokonam trudniejszą z tras.

Powstanie parku linowego w Zgierzu - popularnie zwanym małpim gajem - wzbogaci ofertę rekreacyjną miasta. Będzie też magnesem przyciągającym turystów poszukujących ekstremalnych, a zarazem stuprocentowo bezpiecznych przeżyć.

Na razie trudno dokładnie oszacować koszty tej inwestycji, bo wszystko zależy od ofert, jakie wpłyną po ogłoszeniu przetargu, który wyłoni wykonawcę. Zdaniem prezydenta Sokoła koszt budowy parku linowego wyniesie ok. 150 tysięcy złotych.

Parki linowe to specjalnie przygotowane tereny dla zabaw z użyciem lin. Bawić się w nich mogą ludzie nawet bez żadnego doświadczenia w tym kierunku, zarówno dzieci, młodzież, jak i ludzie starsi. Zapewniają niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek na świeżym powietrzu. Najczęśćiej zlokalizowane są w lasach i parkach, na solidnych drzewach, na których zawieszone są drewniane podesty połączone w trasy stalowymi linami, po których poruszają się ludzie. Na każdym odcinku czekają na nich różne przeszkody: mosty tyrolskie, kładki, zjazdy ukośną liną, skok na linie typu tarzan.

Aby bezpiecznie przejść trasę należy ubrać się w będącą na wyposażeniu parku specjalną uprząż z lążami, karabinkami i bloczkiem, założyć na głowę kask oraz przejść krótkie szkolenie posługiwania się tym sprzętem u instruktora parku.

Moda na aktywny wypoczynek powoduje, że w krajach Europy zachodniej takie parki można spotkać często. U nas dopiero zaczęły powstawać. Zgierski parki linowy będzie pierwszą tego typu atrakcją w regionie łódzkim.

Dorota Jankiewicz
Rzecznik Prasowy UMZ

Data publikacji: 2009-01-09 14:41

.(c) 2000-2002 Urząd Miasta Zgierza. Wszelkie prawa zastrzeżone.