Zamknij okno

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku wznawia rekrutację


Coraz większą popularnością cieszy się Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

W ubiegłym roku akademickim uczelnia miała 220 słuchaczy, to jest o sto procent więcej niż w 2007 roku, kiedy uniwersytet rozpoczynał swoją działalność. W tym roku rekrutacja jeszcze się nie zaczęła, a w Wydziale Kultury, Sportu i Zdrowia będącym siedzibą uczelni już urywają się telefony od chętnych.

Słuchaczami ZU3W są emeryci, renciści, a także osoby pracujące i bezrobotne powyżej 45 roku życia. Na początku działalności zajęcia odbywały się w ramach czterech sekcji, w tym roku będzie ich już siedem: artystyczno-humanistyczna, językowa (język angielski i niemiecki), psychologiczna, informatyczna, turystyczno-krajoznawcza, bukieciarstwa i rękodzieła, promocji zdrowia i zdrowego trybu życia. Oprócz tego Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje kursy komputerowe, tai-chi, nordic-walking.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Prowadzący to głównie nauczyciele zgierskich szkół. Raz na dwa tygodnie wygłaszane są wykłady z różnych dziedzin nauki. Prowadzą je między innymi pracownicy muzeów, kardiolodzy, wykładowcy Akademii Muzycznej i łódzkiej filmówki. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy słuchacze, również ci, co nie dostali się na ZU3W w bieżącym roku akademickim. Ponadto uczelnia organizuje cotygodniowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego, spotkania i wycieczki po regionie i Polsce, spotkania integracyjne, wspólne wyjazdy do teatru.

W tym roku rekrutacja rozpoczyna się 2 września i potrwa do 23 września. Formularze zgłoszeniowe można pobierać w Urzędzie Miasta Zgierza (pl. Jana Pawła II 16, pokój nr 221). Cena za semestr - 70 złotych plus 15 zł wpisowego i 10 zł składki rocznej.

* * *

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2007 roku, jako sekcja Miejskiego Ośrodka Kultury, ale jest to dzieło wielu instytucji: Urzędu Miasta, ZNP, Kolegium Nauczycielskiego. Uczelnia przeznaczona jest dla ludzi w wieku 45+, którzy czynnie uczestniczą w ciągłym rozwijaniu uczelni dla siebie. Nikt nie zdobędzie tu tytułu naukowego, ale może poszerzyć swoją wiedzę, zwiększać umiejętności i sprawność fizyczną tak długo, jak będzie chciał.

W nowym roku akademickim zarząd ZU3W zapowiada podjęcie dodatkowych działań mających na celu integrację społeczeństwa zgierskiego, również z jego młodszym pokoleniem.

Dorota Jankiewicz
Rzecznik prasowy UMZ

Data publikacji: 2009-08-20 11:45

.(c) 2000-2002 Urząd Miasta Zgierza. Wszelkie prawa zastrzeżone.