Menu główne

Centrum Usług Środowiskowych w Powiecie Zgierskim

Mapka powiatu zgierskiego - fot. Gmina Zgierz, mapy
Data publikacji: 
14.03.2019
Centrum Usług Środowiskowych w Powiecie Zgierskim

Projekt pn. "Centrum Usług Środowiskowych w Powiecie Zgierskim" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Oś priorytetowa IX Włączenie społeczne, IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Projekt pn. "Centrum Usług Środowiskowych w Powiecie Zgierskim" realizowany będzie w partnerstwie jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. 

Liderem projektu jest Starostwo Powiatowe w Zgierzu/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu oraz pięciu partnerów:

  1. Gmina Miasto Zgierz/ Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu, 
  2. Gmina Miasto Głowno/Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głownie, 
  3. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu, 
  4. Stowarzyszenie Hospicjum im. Jana Pawła II przy Parafii N.M.P. Różańcowej w Zgierzu, 
  5. Fundacja Osób Społecznie Aktywnych F.O.S.A. w Rąbieniu. 

Czas realizacji projektu: 01.03.2019 r. - 28.02.2022 r. 

Projekt zakłada realizację dwóch celów: 

  1. Poprawę dostępności do usług zdrowotnych odpowiadających na zdiagnozowane potrzeby w regionie, w tym podniesienie jakości opieki zdrowotnej oraz standardu usług medycznych w zakresie opieki/hospitalizacji paliatywnej poprzez zagwarantowanie kompleksowych usług pacjentom, wykraczających poza standard opieki świadczonej w ramach NFZ. 
  2. Zwiększenie dostępności do usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym i rodzinnym. 

W toku realizacji poszczególnych zadań w ramach projektu wsparte zostaną osoby niesamodzielne poprzez usługi świadczone przez asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej (AOON), świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, utworzenie mieszkalnictwa wspomaganego, wsparcie w formie opieki wytchnieniowej, wsparcie dla opiekunów faktycznych, usługi transportowe, usługi prawne. 

Rekrutacja do projektu zaplanowana jest w okresie od 01.03.2019 r. do 31.03.2019 r. w przypadku wolnych miejsc w projekcie rekrutacja prowadzona będzie na bieżąco. 

Działania Lidera i Partnerów nakierowane będą na świadczenie usług w warunkach domowych na poziomie lokalnych społeczności, a także przygotowanie najbliższego środowiska społecznego do pomocy osobom niepełnosprawnym, zależnym lub niesamodzielnym. Działania w ramach projektu poprawią dostęp do usług, co pozwoli na zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej osób niesamodzielnych, a także osób z najbliższego otoczenia. 

Każdy z realizatorów projektu, czyli Lider i pięciu Partnerów będzie realizował inne zadania skierowane do osób niesamodzielnych i ich opiekunów w zakresie i w rejonie swojego działania.

Lider projektu – Starostwo Powiatowe  w Zgierzu 

  1. Usługi prawne dla osób niesamodzielnych i opiekunów faktycznych osób niepełnosprawnych  
    Lider projektu będzie realizował usługi prawne dla osób niesamodzielnych i opiekunów faktycznych osób niepełnosprawnych z terenu powiatu zgierskiego. Pozwoli to na zwiększenie dostępu do informacji obywatelskich i prawnych, a w dalszej konsekwencji pomoże zwiększyć aktywność życiową i zaradność osobistą osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Porady prawne w zakresie m.in. prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa socjalnego, prawa oświatowego, prawa pomocy społecznej realizowane będą bezpłatnie dla mieszkańców całego powiatu w okresie od 1 kwietnia 2019 r. do 31 stycznia 2022 r. (4 razy w miesiacu po 3 godziny).


Partner Nr 1 Gmina Miasto Zgierz / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu (MOPS) 

  1. Praca socjalna 
    Zaplanowane w projekcie wsparcie odpowiada na zdiagnozowane problemy i potrzeby podopiecznych MOPS. Formy wsparcia wynikają z diagnozy potrzeb przeprowadzonej przez pracowników socjalnych. Pracownicy będą prowadzić szeroko rozumianą pracę socjalną z uczestnikami projektu oraz opiekunami faktycznymi osób niesamodzielnych wymagających wsparcia. W ramach czynności pracownicy socjalni będą przeprowadzać wywiady środowiskowe w miejscu zamieszkania uczestników projektu, dokonywać analizy sytuacji zdrowotnej, rodzinnej, finansowej w celu udzielenia wsparcia oraz pomocy finansowej. 
  2. Usługi Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej (AOON) 
    MOPS w Zgierzu zatrudni czterech asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej i zapewni usługi asystenta dla 25 uczestników projektu, mieszkańców miasta Zgierza. Kandydaci na AOON, po pozytywnym zaliczeniu testu i uzyskaniu pozytywnej opinii psychologa, zrealizują szkolenie  teoretyczne z zakresu wiedzy ogólnej, dotyczącej niepełnosprawności, udzielania pierwszej pomocy, pielęgnacji, obsługi sprzętu pomocniczego oraz szkolenie praktyczne w formie przyuczenia do pracy.
    Usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej obejmować będą wspieranie osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania w życiu: 
    - społecznym (np. wsparcie w przemieszczaniu się m.in. do lekarza, do punktów usługowych i innych miejsc publicznych oraz asysta w tych miejscach, spędzanie czasu wolnego, w tym wsparcie podczas zajęć kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych), 
    - zawodowym (np. wsparcie w przemieszczaniu się do pracy, urzędów pracy, podmiotów aktywizujących zawodowo oraz asysta w tych miejscach i zajęciach), 
    - edukacyjnym (np. wsparcie w przemieszczaniu się do szkół i placówek oświatowych oraz na ich terenie, wsparcie podczas zajęć edukacyjnych i w procesie uczenia: gromadzenie materiałów, korzystanie z biblioteki). 
    Zakres wsparcia, sposób świadczenia i wymiar godzinowy usługi asystenckiej oraz prawa osoby z niepełnosprawnością zostaną określone w trójstronnym kontrakcie socjalnym, zawartym pomiędzy osobą z niepełnosprawnością (lub jej opiekunem prawnym), asystentem i MOPS Zgierz. Usługa asystencka będzie świadczona w sposób zindywidualizowany, uwzględniający rodzaj i stopień niepełnosprawności, wiek oraz indywidualne potrzeby osoby z niepełnosprawnością. W ramach zadania przewidziano również świadczenie usług transportowych dla uczestników projektu w przemieszczaniu się do miejsc użyteczności publicznej (urzędów, podmiotów aktywizujących zawodowo, placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych). 
  3. Wsparcie opiekunów faktycznych 
    Realizowane będzie indywidualne poradnictwo psychologiczne skierowane do opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych z terenu miasta Zgierza, w celu wsparcia ich w radzeniu sobie z bieżącymi problemami i trudnościami, z jakimi borykają się opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Podczas spotkań będzie można omówić kwestie związane z poruszaniem się po różnych systemach wsparcia, z których korzystanie jest niezbędne dla sprawowania wysokiej jakości opieki i odciążenia opiekunów faktycznych. 
    Dodatkowo, realizowane będzie indywidualne poradnictwo prawne skierowane do opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych z terenu miasta Zgierza, odpowiadające na bieżące potrzeby opiekunów i osób niesamodzielnych. Doradztwo prowadzone w formie spotkań indywidualnych pozwoli na zwiększenie dostępu do informacji obywatelskich i prawnych, co przyczyni się do zwiększenia zaradności i samodzielności opiekunów osób niesamodzielnych. 

Partner Nr 2 – Gmina Miasto Głowno / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głownie  

  1. Specjalistyczne usługi opiekuńcze realizowane dla osób niesamodzielnych w miejscu zamieszkania, dla mieszkańców miasta Głowno 
    Specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania w formie usługi opiekuna osoby niepełnosprawnej dla mieszkańców miasta Głowno obejmować będzie: wspieranie osoby niepełnosprawnej w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego i edukacyjnego. 

Partner Nr 3 - Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu 

  1. Utworzenie i działalność mieszkania wspieranego i treningowego 
    Realizacja zadania dotyczy utworzenia mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Usługa mieszkań wspomaganych opierać się będzie na całodobowym pobycie osoby niepełnosprawnej intelektualnie od poniedziałku do piątku w przygotowanym mieszkaniu. W czasie pobytu w mieszkaniu wspomaganym uczestnik projektu będzie uczestniczył w minimum dwóch treningach mieszkaniowych. 
    Pobyt w mieszkaniu treningowym może być przyznany na czas określony, z uwzględnieniem zapisów zawartych w kontrakcie oraz w indywidualnym programie usamodzielnienia. Liczba uczestników projektu to 30 osób. 
  2. Wsparcie rodziny w zakresie opieki wytchnieniowej 
    Celem zadania jest zapewnienie opieki osobom niepełnosprawnym na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe, potrzebę odpoczynku czy załatwienia codziennych spraw. Ma to na celu odciążenie opiekunów osób z niepełnosprawnością w trudach opieki dnia codziennego, w zaspokajaniu codziennych potrzeb, pielęgnację oraz trening samodzielności. Wsparcie realizowane będzie poza miejscem zamieszkania uczestnika, np. w miejscach użyteczności publicznej (kino, teatr itp). Z usługi wytchnieniowej będzie mogło skorzystać 40 rodzin. 

Partner Nr  4 - Stowarzyszenie Hospicjum im. Jana Pawła II przy Parafii N. M. P. Różańcowej w Zgierzu 

  1. Kompleksowa opieka hospicjum domowego – usługa zdrowotne 
    Usługi w ramach projektu stanowić będą kompleksową obsługę pacjenta w trakcie choroby nowotworowej ze wskazaniem na: - usługę medyczną, kierowaną do pacjenta na podstawie umowy z NFZ, - użyczenie sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego, - transport tego sprzętu  do pacjenta  wraz z montażem. Wsparciem zostanie objętych 20 osób będących pacjentami hospicjum domowego. Działania w ramach projektu poszerzą dotychczasową pomoc medyczną o pełne wsparcie w postaci doposażenia miejsca zamieszkania chorego w specjalistyczny sprzęt medyczny wraz z montażem, co pozwoli na podniesienie jakości życia pacjenta i członków jego rodziny.

Partner Nr 5 Fundacja Osób Społecznie Aktywnych F.O.S.A. w Rąbieniu 

  1. Specjalistyczne usługi w miejscu zamieszkania 
    Realizacja zadania polegać będzie na wsparciu osób niepełnosprawnych w zakresie specjalistycznych usług opiekuńczych (w tym fizjoterapii/rehabilitacji) w miejscu zamieszkania. Każdej osobie niepełnosprawnej zakwalifikowanej do projektu przysługiwać będzie miesięcznie 24 godziny specjalistycznych usług (w tym 2 godziny wsparcie psychologa, 2 godziny wsparcia pracownika socjalnego, 20 godzin – wsparcia opiekuna) oraz 50 godzin fizjoterapii w okresie  10 miesięcy. 
    Usługa fizjoterapii i rehabilitacji świadczona będzie na podstawie skierowania od lekarza POZ lub specjalisty oraz Indywidualnej Ścieżki Wsparcia. Wsparcie dostosowane będzie do rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności uczestnika. Zakres i liczba godzin wsparcia będzie odpowiadała  na zdiagnozowane potrzeby osoby niepełnosprawnej określone w IŚW utworzonej przez psychologa i pracownika socjalnego i zostanie określona w trójstronnym kontraktcie. 
    Do realizacji zadań zakupiony zostanie sprzęt rehabilitacyjny do rehabilitacji mobilnej oraz samochód leasingowany, który pozwoli na dotarcie do osób niesamodzielnych, uczestników projektu na terenie całego powiatu zgierskiego. 

Źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej im. bł. o. Rafała Chylińskiego w Zgierzu

Czytaj też:

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

25052
Usuń

Ostrzeżenia meteorologiczne

Od godz. 21:00 dnia 18 kwietnia do godz. 08:00 dnia 19 kwietnia 2024 na obszarze powiatu zgierskiego prognozowane są: Przymrozki (stopień: 1):...
21587
Usuń

Przerwy w dostawie wody

W dniach 18-19 kwietnia 2024 roku w godzinach 08:00-20:00 przy ul. Śniechowskiego (od ul. Pułaskiego do ul. Łódzkiej):wystąpi przerwa w dostawie...
22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 22 kwietnia 2024 roku w godz. 08:00-...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS