Menu główne

KAZIUKI PO RAZ CZWARTY W ZGIERZU

W dniach 8-9 marca 2008 roku już po raz czwarty odbędzie się w Zgierzu impreza pn. "Zgierskie Kaziuki".

Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Zgierza. Patronat nad przedsięwzięciem objęli Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak (Urząd Marszałkowski wsparł finansowo imprezę w wysokości 5.000 zł) i Łódzka Agencja Turystyczna "Wilejka".

Program imprezy:

8 marca 2008 roku - sobota

  • godz. 10.00 - 14.00 - Plac Jana Pawła II (przy Ratuszu)
    Jarmark Kaziukowy, na którym prezentowane i sprzedawane będą wyroby rękodzieła ludowego z Wileńszczyzny - Rejon Soleczniki i regionu łódzkiego, serca piernikowe, miody, chleb wileński, palmy wielkanocne, wyroby artystyczne z regionu łódzkiego
  • godz. 17.00 - sala Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" (ul. Łęczycka 2)
    Występ zespołu z Wileńszczyzny "Znad Mereczanki"

9 marca 2008 roku - niedziela

  • godz. 9.00 - Kościół Farny p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
    Msza św. z udziałem zespołu “Znad Mereczanki”, prezentacja palm wileńskich.

Kaziuki, a szczególnie Jarmark Kaziukowy to wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych. Kaziuk to impreza będąca pewnego rodzaju kontynuacją przedsięwzięcia organizowanego w Wilnie i jednocześnie ciekawym sposobem na przybliżenie mieszkańcom naszego regionu bogatego folkloru Ziemi Wileńskiej, tradycji, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej również z terenu województwa łódzkiego. Jest to przedsięwzięcie, które rozpoczyna cykl imprez plenerowych w naszym mieście.

Kaziuk odbywa się na pamiątkę św. Kazimierza Królewicza, syna króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Jest swojego rodzaju przygotowaniem do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy. Obchodzony jest od trzech wieków i traktowany jako zwiastun wczesnej wiosny. W samym Wilnie Kaziuk rozpoczyna się 4 marca (w dniu św. Kazimierza, Patrona Litwy i Polski) i trwa nawet 2 tygodnie.

Na tradycyjnym Jarmarku Kaziukowym można było kupić wszystko, pierniki, obwarzanki, miód, nawet konia z wozem. Od wielu lat królową każdego takiego jarmarku była i jest wileńska palma (też będzie królowała w Zgierzu). Znawcy mówią, że to małe dzieło sztuki wyplatane z suszonych traw, na pamiątkę palm, którymi według Biblii, witano wjeżdżającego do Jerozolimy Chrystusa.

Bliższe informacje:
Tomasz Tołłoczko - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Zdrowia UMZ - tel. 510-068-238

Komunikat prasowy UMZ

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
13781
Usuń

JEDEN NUMER w Zgierzu

Dzwoniąc pod numer telefonu 42 71 95 100 możesz zgłosić jakiś problem w mieście, zapytać, powiadomić. Zgłoszenia można składać elektronicznie: 
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS