Menu główne

Ocalić przed zamarznięciem

Ocalić przed zamarznięciemStrażnicy miejscy ze Zgierza znaleźli skrajnie wyziębionego mężczyznę śpiącego przy ulicy Łąkowej 6.

Odmówił przyjęcia jakiejkolwiek pomocy, był pod wpływem alkoholu. Takich przypadków zgierscy strażnicy notują codziennie przynajmniej kilka.

W ostatnich dniach temperatura powietrza spadała nawet poniżej -20 stopni Celsjusza, do tego przejmujący wiatr i śnieg. Tak skrajne warunki mogą doprowadzić człowieka do śmierci. W dużym niebezpieczeństwie przy takiej pogodzie są osoby bezdomne.

Mamy kompleksowy program wspierania osób bezdomnych. Nasi podopieczni już dawno zgłosili się do przytulisk i schronisk. - mówi Jolanta Frątczak, kierownik działu socjalnego MOPS w Zgierzu. - Od wielu lat z naszej pomocy korzystają te same osoby. Zapewniamy im noclegi w schronisku w Ozorkowie. Z moich informacji wynika, że nadal są tam miejsca. Jedyny warunek to trzeźwość. Policjanci i strażnicy miejscy przy tak wysokich mrozach monitorują miejsca najchętniej odwiedzane przez bezdomnych. Najczęściej są to pustostany, stare komórki, śmietniki czy komory ciepłownicze.

Nasi funkcjonariusze całą dobę patrolują miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne - mówi Dariusz Bereżewski, komendant Straży Miejskiej w Zgierzu. - Otrzymujemy również zgłoszenia od mieszkańców miasta. Właśnie po takiej interwencji, w ubiegły weekend odwieźliśmy do schroniska w Łodzi mężczyznę, koczującego na klatce schodowej. Nie możemy jednak nic zrobić, jeśli osoba taka nie chce naszej pomocy w zorganizowaniu noclegu. Jedyne, co wtedy zostaje, to pouczenie lub namowy do skorzystania z przytułku.

Od 3 lat nie było śmiertelnego przypadku zamarznięcia na terenie miasta. Dziś nie ma w Zgierzu noclegowni, od przyszłego roku zacznie działalność schronisko przy ulicy Narutowicza.

Tekst i fot. (MAR)
Na podst. "Bliżej Ciebie - Express Ilustrowany" Nr 2 z dnia 10.01.2009 r.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

18710
Usuń

Utrudnienia w ruchu - ul. A. Struga i ul. Kolorowej

W dniach od 15 do 31 października 2019 r. w ul. A. Struga (od ronda Sybiraków do ul. Kolorowej) oraz w ul. Kolorowej (od ul. A. Struga w kierunku...
18452
Usuń

Przebudowa ul. Łąkowej - wyłączenie z ruchu

W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnej realizacji inwestycji - ul. Łąkowa w Zgierzu została wyłączona z ruchu do dnia 31.10 2019 r. ...
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
13781
Usuń

JEDEN NUMER w Zgierzu

Dzwoniąc pod numer telefonu 42 71 95 100 możesz zgłosić jakiś problem w mieście, zapytać, powiadomić. Zgłoszenia można składać elektronicznie: 
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS