Menu główne

Owsiak zagra dla dzieci i seniorów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która od lat wspiera dziecięce szpitale, również w Łodzi, w przyszłym roku po raz pierwszy zagra również dla seniorów.

- W Polsce prawie nie ma geriatrii. W kraju, który dziś starzeje się tak szybko jak cywilizacje zachodnie, jest od 600 do 750 łóżek geriatrycznych. To zdecydowanie za mało - mówi Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Przez dwie dekady graliśmy dla dzieci i nadal będziemy wspierać najmłodszych. Od długiego czasu chodziło nam po głowie, żeby zająć się też seniorami. Pieniądze zebrane w 21. Finale chcemy podzielić.

Połowę wykorzystamy na wsparcie terapii noworodków i niemowlaków, a połowę na wyposażenie w sprzęt oddziałów geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. W tym drugim przypadku nasza pomoc trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie.

Województwo łódzkie potrzeby ma praktycznie nieograniczone. NFZ w Łodzi na leczenie geriatryczne, czyli pomoc najstarszym mieszkańcom naszego województwa, przeznacza zaledwie milion złotych rocznie. Tymczasem woj. śląskie na leczenie swoich seniorów wydaje co roku ponad 14 mln zł. Sytuacja w woj. łódzkim staje się o tyle dramatyczna, że nasze województwo starzeje się najszybciej w kraju. Dziś 25 proc. mieszkańców Łodzi skończyło już 65 lat. Według GUS, w ciągu najbliższych 20 lat liczba mieszkańców powyżej 65. roku życia wzrośnie o 45 proc. Gdzie mogą się leczyć?

W Łodzi jest tylko jeden oddział geriatryczny z prawdziwego zdarzenia. 11-łóżkowy oddział powstał niecały miesiąc temu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM. Wcześniej funkcjonował jako pododdział przy klinice chirurgii. Drugi w województwie 10-łóżkowy oddział geriatryczny znajduje się w szpitalu w Zgierzu.

- To zdecydowanie za mało. System opieki nad seniorami jest w zupełnej dysproporcji do potrzeb - alarmuje prof. Tomasz Kostka, kierownik kliniki geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła w przyszłym roku nagłośnić problem osób starszych, które w Polsce nie mają odpowiedniej opieki.

- Ten finał, w znacznej części dedykowany ludziom w podeszłym wieku, cierpiącym z powodu chorób przewlekłych, ma mieć również wymiar symboliczny. Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy w stanie rozwiązać ogromnej ilości problemów, jakie są związane z tą dziedziną medycyny. Chcemy jednak zwrócić uwagę Polaków na wszystkie kwestie związane z jakością opieki medycznej, a także, niestety, bardzo częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi w podeszłym wieku - mówi Jerzy Owsiak.

WOŚP, jak co roku, chce postawić na dobry sprzęt. Na oddziały geriatryczne i do zakładów opiekuńczo-leczniczych mają trafić m.in. kardiomonitory, aparaty EKG, urządzenia do rehabilitacji, balkoniki ułatwiające chodzenie, wózki inwalidzkie czy materace przeciwodleżynowe.

WOŚP zagra już 13 stycznia.

Joanna Barczykowska
Na podst. "Dziennik Łódzki" z dnia 31.12.2012 r.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

18452
Usuń

Przebudowa ul. Łąkowej - wyłączenie z ruchu

W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnej realizacji inwestycji - ul. Łąkowa w Zgierzu została wyłączona z ruchu do dnia 31.10 2019 r. ...
18450
Usuń

Od 19 września utrudnienia w ruchu w okolicach wiaduktu przy ul. Łódzkiej

W związku z rozpoczęciem przebudowy wiaduktu kolejowego nad drogą krajową DK91 w Zgierzu (ul. Łódzka) planowane jest wprowadzenie  tymczasowej...
15842
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikat PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 25.09.2019 r. w godz. 12:00-16:30 -...
18282
Usuń

Utrudnienia w ruchu na odcinku drogi krajowej nr 91

W związku z budową Galerii Zgierskiej, od poniedziałku 2 września 2019 roku na odcinku drogi krajowej nr 91 od ul. Długiej do ul. Piątkowskiej,...
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
13781
Usuń

JEDEN NUMER w Zgierzu

Dzwoniąc pod numer telefonu 42 71 95 100 możesz zgłosić jakiś problem w mieście, zapytać, powiadomić. Zgłoszenia można składać elektronicznie: 
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS