Menu główne

Karol Kacper Gerlicz

 

Urodził się 18 sierpnia 1903 roku w Zgierzu. Ojcem jego był Oskar Juliusz Teodor Gerticz, chemik, współzałożyciel "Boruty". Matką zaś Helena z Jędrzejewskich.

Średnią szkołę ukończył w 1923 r. w Łodzi. Studia podjął na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Pracę dyplomową wykonał w 1927 r. Następnie podjął pracę zawodową jako inspektor w Organizacji Gorzelnictwa. Po roku przenosi się do fabryki konserw w Pudliszkach, gdzie specjalizuje się w przetwórstwie owoców i warzyw. Podczas odbywania stażu zorganizował tam laboratorium i wprowadził kilka zmian na linii wytwarzania przetworów. Zaproponowano mu kierownictwo techniczne zakładu. Jego 6-letnia praca w Pudliszkach zaowocowała tym, że zakład został poważnie rozbudowany, stając się największym w tej gałęzi przemysłu spożywczego w Polsce (przodując także pod względem jakości).

W 1933 r. wyjechał za granicę w celu pogłębiania wiedzy zawodowej. Zwiedził kilka krajów Europy Zachodniej, a w Niemczech, w Brunszwiku, odbył półroczny staż w Stacji Doświadczalnej Przemysłu Owocowo-Warzywnego u dr Sergena.

W latach 1934-1939 był kierownikiem i współwłaścicielem fabryki konserw owocowo-warzywnych pod nazwą "Prosna" w Kaliszu. Projektował tę fabrykę i całkowicie organizował.

Do 1944 r. pracował w zakładzie hydrolizatorów białkowych w Winiarach, jako asystent techniczny. Tam też związał się z polskim ruchem oporu, a po zdekonspirowaniu przez gestapo ukrywał się w Warszawie, pracując jako robotnik w fabryce "Wedla".

Po wojnie organizuje przetwórnie owoców i warzyw związanych z "Samopomocą Chłopską". Jeszcze w 1945 r. powołany został przez Ministra Aprowizacji i Handlu do organizowania przemysłu konserwowego z siedzibą we Wrocławiu. W tymże roku zaangażowany zostaje na wykładowcę z zakresu przetwórstwa owocowo-warzywnego na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej.

W latach 1947-1949 prowadził również zajęcia z przetwórstwa owoców i warzyw na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1948 r. otrzymał nominację na adiunkta w Katedrze Technologii Rolnej Wydziału Rolniczego Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, gdzie 3 lata później się doktoryzuje.

W 1954 r. organizuje Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw przy Katedrze Technologii Rolnej. W 1956 r. zostaje docentem. Brał także udział w organizowaniu Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu, gdzie kierował Zakładem Technologii Przemysłu Owocowo-Warzywnego. Był tam przez dwa lata dziekanem Wydziału. Na Wydziale Rolniczym WSR w 1967 r. objął funkcję kierownika Katedry Technologii Rolnej i tam też otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego.

Profesor Gerlicz swoją ogromną wiedzę i bogate doświadczenie praktyczne przekazywał młodemu pokoleniu i tak na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym WSE wyspecjalizował 39 magistrów, na Wydziale Rolniczym WSE - 54 magistrantów. Ponadto był promotorem trzech prac doktorskich.

Najogólniej można scharakteryzować działalność naukową prof. dr Karola Gerlicza w ten sposób, że była ona bardzo ściśle powiązana z potrzebami przemysłu. Jego prace badawcze dotyczyły najczęściej linii produkcyjnych przetwórstwa owocowo-warzywnego, a w szczególności otrzymywania preparatów pektynowych, sterylizacji konserw, technologii produktów kandyzowanych oraz organizacji przemysłu owocowo-warzywnego.

Był człowiekiem niezwykle prawym, przyjacielem młodzieży, o niezwykłym harcie ducha i silnej woli w pokonywaniu trudności.

Związek małżeński zawarł z Lucyną Janczakowską z Poznańskiego. Z tego związku urodzili się: syn Andrzej i córka Zofia.

Warto podkreślić, że do końca życia utrzymywał żywe kontakty z rodziną zamieszkałą w Zgierzu i Łodzi. Zmarł 27 stycznia 1970 r. we Wrocławiu i tam został pochowany.

Szczepan Mikołajczyk
"Wybitni Zgierzanie - z urodzenia i z wyboru"
Fundacja Muzeum Miasta Zgierza
Zgierz 1994

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22808
Usuń

Nieczynny PSZOK

30 marca 2024 roku (Wielka Sobota) Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Barlickiego 3a w Zgierzu będzie nieczynny. 
22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 2 kwietnia 2024 roku w godz. 08:00-...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
27399
Usuń

Tymczasowe lokalizacje

Wydział Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza - ul. A. Musierowicza 2 w budynku Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta ...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS