Menu główne

Antoniew i Okręglik

 

W poprzednim odcinku wspomniałem o Okręgliku, więc od niego trzeba zacząć omawianie nazewnictwa z "drugiej" strony Zgierza. Przyłączony został do Zgierza w roku 1954 razem z sąsiadującym Antoniewem. Dziś jedynym śladem są nazwy ulic: Antoniewska i Okręglik.

Skąd te nazwy? Wsie powstały z podziału dóbr sokołowskich. Sokołów to dziś część Łodzi, ale dawniej do parafii zgierskiej należał. Nazwa Okręglik pojawia się w początku XIX wieku. Najpierw występuje (od 1810 r.) jako Okręglik Sokołów, Sokołów Okręglik lub Okręglik Sokołowski, a nawet Okręglik Pustkowie. Taka podwójna nazwa występowała do lat 30. XIX w. choć jednocześnie często używano formy Okręglik.

Był to okres tzw. osadnictwa "olęderskiego". Właściciel wydzielał ze swych dóbr działki (dość duże) i nadawał na własność wieczysto czynszową. Osadnik musiał teren oczyścić z drzew, krzewów i po kilku latach "wolnizny" opłacał coroczny czynsz z tym, że działkę mógł sprzedać następnemu chętnemu. Tak chyba postąpił ówczesny właściciel Sokołowa Jan Magnuski.

Z czasem musiał nastąpić kolejny podział, bo w latach 70. XIX w. widnieją dwie nazwy: Okręglik Górny, czyli Antoniew i Okręglik Dolny. Skąd nazwa Antoniew? Przyznam się, że nie wiem. Typowa nazwa odimienna, to oczywiste, ale kto był tym Antonim?

Z nazwą Okręglik sprawa pozornie prosta. Jak wspomniałem powstała na przełomie wieków. Przed 1810 rokiem były to prawdopodobnie określenia: (1802 - "Olendry Sokołów", "Colonia Wietczyzna"; 1803 - "Wiechczyzna" i "Colonia dicta Wiechczyzna"). Problem w tym, że do tego czasu nazwa Okręglik występowała w zupełnie innym miejscu, a mianowicie w końcu XVIII wieku było to określenie źródła i cieku w rejonie dzisiejszego lasu Krogulec.

Warto także poruszyć problem nazwy cieku (rzeczki), która z lasu chełmskiego, przez Nową Gdynię płynie sobie wzdłuż granicy miejskiej. W najstarszych opisach nosi nazwę Więkczyzna (Wiekczyzna, Wiechczyzna), na współczesnych Sokołówka, a czasami używana jest nazwa Wrząca. Nie pamiętam jak zapisana jest w Statucie Miasta. A może Wysoka Rada zdecyduje o tej nazwie (to przecież Jej gestia) i będzie ścigać prawnie wszystkich używających nazw nieprawidłowych. Ja osobiście optuję za Więkczyzną tym bardziej, że na planach Łodzi Sokołówka to zupełnie inna rzeczka. Zainteresowanym służę dokumentacją.

Wracam jeszcze do najdawniejszych dziejów. W rejonie wsi Okręglik znajdują się ślady osadnictwa sprzed co najmniej 3500 lat temu.

Szanowni PT. Czytelnicy. Przypominam, że opisuję tylko wsie przyłączone do Zgierza. Wiele faktów i wydarzeń związanych pośrednio z nazwami opisywanych wsi, ale dziejących się na "gruntach miasta Zgierza" będą opisane w odpowiednim czasie.

Maciej Wierzbowski

Na podst. "ITZ" Nr 7 (17-23.02.2009 r.)

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19415
Usuń

Dyżury wakacyjne w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych na rok szkolny 2019/2020

Harmonogram dyżurów wakacyjnych (przedszkola i oddziały przedszkolne) w bieżącym roku szkolnym 2019/2020
19161
Usuń

Utrudnienia w ruchu w rejonie wiaduktu - ul. Łódzka

Trwa przebudowa wiaduktu kolejowego nad drogą krajową DK91 w Zgierzu (ul. Łódzka). W dniach od 11.12.2019 roku (godz. wprowadzenia 8:00) do dnia 31....
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów: 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS