Menu główne

Jubileuszowy Zgierski Kaziuk - relacja

Tegoroczne Kaziuki trwały dwa dni, na przełomie lutego i marca. Była to jubileuszowa, X, edycja tego wydarzenia.

Obchody zapoczątkował Wieczór Wileński, który odbył się 28 lutego w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zgierzu. W podróż po Wilnie i jego okolicach zabrał przybyłych podróżnik Andrzej Jankowski. Następnie z mini koncertem wystąpiły, pochodzące z Wileńszczyzny, zespoły Iskra, Barwy Podwileńskie oraz Rudomianka. Po występie, goście z Wileńszczyzny zaprosili wszystkich na degustacje wileńskich przysmaków (Galeria zdjęć).

Obchody drugiego dnia Kaziuków, 1 marca, rozpoczęły się mszą św. ku czci św. Kazimierza w kościele Matki Bożej Dobrej Rady. Po mszy spod kościoła wyruszył Orszak Kaziukowy. Korowód blisko dwustu barwnych postaci, szczudlarzy i zespołów ludowych w strojach regionalnych, prowadzony przez św. Kazimierza j jego świtę dworską, przemaszerował ulicami miasta na Plac Jana Pawła, gdzie trwał już Jarmark Kaziukowy (Galeria zdjęć).

Kramy sprzedających szczelnie wypełniły nie tylko plac Jana Pawła, ale także parking pod kościołem św. Katarzyny. Ponad sześćdziesiąt straganów uginało się pod ciężarem wszelkiej maści towarów - regionalnych przysmaków, rękodzieła, wyrobów ludowych, biżuterii i palm wielkanocnych. Tłumnie odwiedzający jarmark zgierzanie mieli w czym wybierać. Największe kolejki ustawiały się do stoisk z tradycyjną żywnością. Ogromnym powodzeniem cieszyły się przywiezione z Wileńszczyzny i wschodnich regionów Polski wędliny, w tym słynne kindziuki, a także chleb litewski wypiekany w ceramicznych piecach.

Obchody Zgierskiego Kaziuka zakończył Koncert Kaziukowy, który odbył się w sali Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia". Zgierskiej publiczności zaprezentowały się polskie i wileńskie zespoły ludowe - "Boruta" ze Zgierza, "Jarzębina" z gminy Supraśl oraz "Iskra", Barwy Podwileńskie i Rudomianka z Wileńszczyzny (Galeria zdjęć).

Wydział Promocji i Kultury
Urzędu Miasta Zgierza

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

15842
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikat PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu: W dniu 27.11.2019 r. w godz. 08:00-14:00: 
19043
Usuń

Przerwy w dostawie wody

Z powodu prac remontowo-budowlanych na sieci wodociągowej, w dniach 20-22.11.2019 r. w godz. 8:00-16:00 mogą wystąpić przerwy w dostawie wody przy...
18983
Usuń

Ruch jednokierunkowy w rejonie wiaduktu - ul. Łódzka

W dniach od 18.11. 2019 (godz. wprowadzenia 10:00) do dnia 24.11.2019 r.  (max godz. przywrócenia normalnego ruchu 20:00) nastąpi wprowadzenie ruchu...
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
13781
Usuń

JEDEN NUMER w Zgierzu

Dzwoniąc pod numer telefonu 42 71 95 100 możesz zgłosić jakiś problem w mieście, zapytać, powiadomić. Zgłoszenia można składać elektronicznie: 
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS