Menu główne

Zgierski Kaziuk

Na Zgierskiego Kaziuka (2-3 marca 2012 r.) serdecznie zaprasza mieszkańców Zgierza i regionu Prezydent Miasta Zgierza, dr Iwona Wieczorek.

Tegoroczna edycja Zgierskiego Kaziuka odbywa się pod hasłem WILNO I WILEŃSZCZYZNA BLISKIE NASZYM SERCOM.

Program Zgierskiego Kaziuka

2 marca 2012 roku (piątek)

 • godz. 17.00 - Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Zgierzu (ul. Łódzka 5)
  Spotkanie autorskie ze Zdzisławem Palewiczem, Merem Rejonu Solecznickiego "Historia i teraźniejszość obecności Polaków na Ziemi Wileńskiej"
  3 marca 2012 roku (sobota)
 • godz. 10.00-14.00 - pl. Jana Pawła II (przed Ratuszem)
  "Jarmark Kaziukowy", prezentacja i sprzedaż wyrobów produktów kresowych i rękodzieła ludowego z Wileńszczyzny i regionu łódzkiego.
 • godz. 17.00 - sala Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" (ul. Łęczycka 2)
  Koncert zespołów "Jawor" z Rejonu Wileńskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta", krótka prezentacja twórczości poety i autora popularnych wileńskich tekstów Aleksandra Śnieżki.

Zgierski Kaziuk fotoZgierski Kaziuk to także przedsięwzięcie, które jako pierwsze rozpoczyna cykl imprez plenerowych w naszym mieście.

Patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Pan Witold Stępień, Agencja Turystyczna "Wilejka", Telewizja Polska Oddział w Łodzi. Telewizja Kablowa "Centrum" oraz EZG.INFO.PL.

Jednym z charakterystycznych elementów imprezy jest Jarmark Kaziukowy. Podczas Jarmarku tradycyjnie można będzie zakupić wyroby wileńskie: palmy wielkanocne, chleb, miód, serca piernikowe, wyroby z drewna oraz wyroby (produkty) regionalne oraz rękodzieło i produkty z gmin województwa łódzkiego: wędliny, ciasta, pierogi, soki. Jarmarkowi towarzyszą występy polskich zespołów folklorystycznych z Wileńszczyzny.

W Jarmarku biorą udział przedsiębiorcy i twórcy ludowi nie tylko z Wileńszczyzny, Kowna na Litwie, Zgierza i Łodzi, a także m.in. z: Białej, Kutna, Łasku, Rypina, Łęczycy, Sulejowa, Radomska, Dmosina, Częstochowy, Lipiec Reymontowskich, Sędziejowic, Rawy Mazowieckiej, Lubochni, Koła, Widawy.

Drugim stałym punktem imprezy jest koncert kaziukowy, podczas którego występują zespoły folklorystyczne w Wileńszczyzny i regionu łódzkiego, prezentując dla mieszkańców regionu łódzkiego polski folklor Ziemi Wileńskiej i regionu łódzkiego. W tym roku oprócz Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta" wystąpi wystąpi zespół "Jawor", a także z krótką prezentacją swoich tekstów poeta wileński Aleksander Śnieżko.

Kaziuki, a szczególnie Jarmark Kaziukowy to wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych. Kaziuk to impreza będącą kontynuacją przedsięwzięcia organizowanego w Wilnie i jednocześnie forma przybliżenia mieszkańcom naszego regionu bogatego folkloru Ziemi Wileńskiej, tradycji, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej również z terenu regionu łódzkiego i nawet innych miast spoza województwa.

Celem organizatorów jest, aby wykorzystując te spotkania przybliżyć tradycję Kresów, tym bardziej, że w regionie łódzkim dużą liczbę mieszkańców stanowią Kresowianie, co związane jest z historią. Po wojnie Polacy zamieszkujący Kresy przesiedleni zostali do Łodzi i okolicznych miast.

Kaziuk odbywa się na pamiątkę kanonizacji św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy. W tradycji stanowił element przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy.

Kaziuk obchodzony jest od trzech wieków i traktowany jako zwiastun wczesnej wiosny. W samym Wilnie Kaziuk rozpoczyna się 4 marca i trwa nawet dwa tygodnie. W tym dniu najważniejsza jest sprzedaż specjalnie przygotowanych na Niedzielę Palmową kolorowych palemek, pierników, obwarzanek i miodów pitnych. Ale na tradycyjnym Jarmarku Kaziukowym można było kiedyś kupić wszystko, bo nawet konie.

Na zgierskim Jarmarku też można będzie kupić wszystko, co związane jest ze sztuką ludową, rękodziełem i dobrą kuchnią kresową i nasza regionalną również palmy.

Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zgierza

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

21588
Usuń

Szczepienia przeciw COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z tematyczną podstroną dot. szczepień przeciwko COVID-19, gdzie w jednym miejscu znajduje się zbiór najważniejszych...
21546
Usuń

Zamknięty przejazd kolejowy - ul. Czarna

Od 21 stycznia 2021 r. zamknięty zostanie przejazd drogowo-kolejowy w ulicy Czarnej w Zgierzu (połączenie ulic Kolejowej i Sadowej). Czasowa...
21542
Usuń

Zawieszenie kursowania linii nr 2

Zawieszenie kursowania autobusów linii nr 2 począwszy od 1 lutego 2021 roku na okres trzech miesięcy z możliwością przedłużenia. Komunikat...
21075
Usuń

Remont wiaduktu nad ulicą Szczawińską

Od poniedziałku 12.10.2020 roku zaczyna się przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicami Piłsudskiego/Szczawińską.Natomiast od poniedziałku 26...
20148
Usuń

Uwaga kierowcy

Zmiany organizacji ruchu drogowego związane z prowadzonymi inwestycjami kolejowymi: odnośnie przebudowy przejazdu kolejowego na ul. Okulickiego: ...
20028
Usuń

Tarcza antykryzysowa

Podstrona dot. wsparcia biznesu w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Tarcza antykryzysowa,ZUS, KRUS, Podatki,...
19827
Usuń

Koronawirus

Podstrona dot. koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Ważne telefony i strony internetowe;Zalecenia i schematy postępowań;Urzędy,...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS