Menu główne

Zgierski Kaziuk - 1 i 2.03.2013 r.

Na IX Zgierskiego Kaziuka (1-2 marca 2013 r.) serdecznie zaprasza mieszkańców Zgierza i regionu, Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek.

Program Zgierskiego Kaziuka

1 marca 2013 roku (piątek)

 • godz. 17.00 - Warsztaty kulinarne kuchni kresowej - kuchnia karaimska - prezentacja z degustacją
  Zespół Szkół Nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu (ul. Długa 89/91)

2 marca 2013 roku (sobota)

 • godz. 9.30 - Przemarsz orszaku z symbolem św. Kazimierza, który poprowadzi Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Władzami Miasta Zgierza

 • godz. 10.00-14.00 - "Jarmark Kaziukowy"
  prezentacja i sprzedaż wyrobów, produktów kresowych i rękodzieła ludowego z Wileńszczyzny i regionu łódzkiego
  pl. Jana Pawła II (przed Urzędem Miasta Zgierza)
 • godz. 17.00 - Koncert Kaziukowy
  zespół z Wilna "StaraNova WNO"
  zgierzanka Zuza Nagiel z zespołem
  Natalia Kowalska (akordeon)
  Kolegium Nauczycielskie w Zgierzu (ul. 3. Maja 46)

Zgierski Kaziuk to także przedsięwzięcie, które jako pierwsze rozpoczyna cykl imprez plenerowych w naszym mieście.

Jednym z charakterystycznych elementów imprezy jest Jarmark Kaziukowy. Podczas Jarmarku tradycyjnie można będzie zakupić wyroby wileńskie: palmy wielkanocne, chleb, miód, serca piernikowe, wyroby z drewna oraz wyroby (produkty) regionalne oraz rękodzieło i produkty z gmin województwa łódzkiego: wędliny, ciasta, pierogi, soki. Jarmarkowi towarzyszą występy polskich zespołów folklorystycznych z Wileńszczyzny.

Drugim stałym punktem imprezy jest Koncert Kaziukowy, podczas którego występują zespoły folklorystyczne w Wileńszczyzny i regionu łódzkiego, prezentując dla mieszkańców regionu łódzkiego polski folklor Ziemi Wileńskiej i regionu łódzkiego.

Kaziuki, a szczególnie Jarmark Kaziukowy to wydarzenie artystyczne służące przede wszystkim prezentacji polskich zespołów regionalnych z Wileńszczyzny, produktów kresowych i przy okazji naszych regionalnych. Kaziuk to impreza będąca kontynuacją przedsięwzięcia organizowanego w Wilnie. Jest jednocześnie formą przybliżenia mieszkańcom naszego regionu bogatego folkloru Ziemi Wileńskiej, tradycji, wydarzeń historycznych oraz twórców i popularyzatorów kultury ludowej również z terenu regionu łódzkiego i nawet innych miast spoza województwa.

Celem organizatorów jest, aby wykorzystując te spotkania przybliżyć tradycję Kresów, tym bardziej, że w regionie łódzkim dużą liczbę mieszkańców stanowią Kresowianie, co związane jest z historią. Po wojnie Polacy zamieszkujący Kresy przesiedleni zostali do Łodzi i okolicznych miast.

Kaziuk odbywa się na pamiątkę kanonizacji św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy. W tradycji stanowił element przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy.

Kaziuk obchodzony jest od trzech wieków i traktowany jako zwiastun wczesnej wiosny. W samym Wilnie Kaziuk rozpoczyna się 4 marca i trwa nawet dwa tygodnie. W tym dniu najważniejsza jest sprzedaż specjalnie przygotowanych na Niedzielę Palmową kolorowych palemek, pierników, obwarzanek i miodów pitnych. Ale na tradycyjnym Jarmarku Kaziukowym można było kiedyś kupić wszystko, bo nawet konie.

Zgierski Kaziuk - 1 i 2.03.2013 r.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

15842
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikat PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu: W dniu 26.11.2019 r. w godz. 09:00-13:00:  ul...
18983
Usuń

Ruch jednokierunkowy w rejonie wiaduktu - ul. Łódzka

W dniach od 18.11. 2019 (godz. wprowadzenia 10:00) do dnia 24.11.2019 r.  (max godz. przywrócenia normalnego ruchu 20:00) nastąpi wprowadzenie ruchu...
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
13781
Usuń

JEDEN NUMER w Zgierzu

Dzwoniąc pod numer telefonu 42 71 95 100 możesz zgłosić jakiś problem w mieście, zapytać, powiadomić. Zgłoszenia można składać elektronicznie: 
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS