Menu główne

Harcerski Klub Ratowniczy "Adrenalina"

 

95-100 Zgierz, ul. Długa 29 (Hufiec ZHP Zgierz)

tel. 606 315 748

e-mail: adrenalina1.zgierz@o2.pl
www: http://adrenalina-zgierz.pl/

Szef Klubu: mgr Dariusz Wójcik (specjalista ratownictwa medycznego)Ratownicy pokazują jak udzielać pierwszej pomocy

Umiejętność ratowania życia ludzkiego powinna być ważna dla każdego z nas. Często zdarza się, że w najmniej oczekiwanym momencie, ktoś potrzebuje pomocy. Dobrze byłoby, aby wtedy w pobliżu szybko znalazła się druga osoba, która w odpowiedni sposób zareaguje i zapewni poszkodowanemu pomoc przedmedyczną. Często boimy się, że podejmując akcję ratowniczą pogorszymy sytuację, tymczasem nie robiąc nic, wybieramy najgorsze z możliwych wyjść.

Działający na terenie Zgierza Harcerski Klub Ratowniczy "Adrenalina" uczy i przygotowuje do udzielenia pierwszej pomocy.

HKR "Adrenalina" powstał 2 lata temu w kwietniu. Zrzesza harcerki i harcerzy z różnych środowisk, którzy interesują się ratownictwem medycznym. Łącznie klub liczy ponad dwudziestu członków.

Uczy zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej harcerzy, aby każdy z nich umiał sobie poradzić w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Zajmuje się także szkoleniami osób fizycznych i różnych instytucji, są szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek z MZPR. Zabezpiecza medycznie wszelkie imprezy miejskie. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, wtedy prowadzone są ćwiczenia i pokazy z różnych dziedzin ratownictwa, w zależności od sytuacji. Co roku latem organizowany jest obóz szkoleniowy. Przy różnych okazjach odbywają się pokazy w szkołach i na miejskich imprezach.

Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części prowadzony jest wykład, ale najwięcej czasu poświęcamy praktyce, bo właściwie ona jest najważniejszym elementem kursu. Kurs prowadzony może być maksymalnie w grupach Dzieci przyglądają się jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy10-osobowych. Szkolenie prowadzą ratownicy ZHP, instruktorzy Europejskiej i Polskiej Rady Resuscytacji.

Rok 2008 zainaugurowaliśmy warsztatami ratowniczymi prowadzonymi podczas XVI Finału WOŚP. Pokazy ratownictwa prowadziliśmy również na sympozjum "Bezpieczne miasto" w Łodzi. Braliśmy udział w świętach szkół podstawowych z terenu Zgierza - SP 3, SP 8, SP 12, gdzie prowadziliśmy warsztaty i pokazy. Zabezpieczaliśmy medycznie szereg imprez odbywających się na terenie miasta m.in. Święto Miasta Zgierza i obchody Dnia Dziecka, miejskie "Kaziuki", paradę szkół z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, 5 Plener Rzeźbiarski i wiele innych. Byliśmy też obecni na imprezach sportowych (zabezpieczaliśmy m.in. zawody taneczne w hali MOSiR, XX Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym, Bieg o Srebrne Czółenko, zawody piłkarskie integracyjnej Olimpiady Specjalnej) i harcerskich (m.in. II Zlot Hufca Zgierz, Święta Chorągwi Łódzkiej). Przez trzy miesiące prowadziliśmy szkolenie wszystkich pracowników Miejskiego Zespołu Przychodni Rejonowych w Zgierzu w zakresie Podstawowych Czynności Resuscytacyjnych i Automatycznej Defibrylacji Zewnętrznej (od października do grudnia 2008). Sami, podobnie jak w 2007 r. doskonaliliśmy swoje umiejętności na obozie szkoleniowym w Okartowie. Czerwone srtoje "Adrenaliny" widoczne są na wielu miejskich wydarzeniach, wzbudzacie zainteresowanie i sympatię.

Na podst. "Ilustrowany Tygodnik Zgierski" Nr 02 z dn. 13-19.01.2009 r.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19931
Usuń

Odbiór odpadów wielkogabarytowych 2021

Terminy odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opon, odzieży i tekstyliów:dla...
21588
Usuń

Szczepienia przeciw COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z tematyczną podstroną dot. szczepień przeciwko COVID-19, gdzie w jednym miejscu znajduje się zbiór najważniejszych...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS