Menu główne

Wakacje last minute? Sprawdźcie, czy jesteście gotowi.

Grafika Ministerstwa Cyfryzacji
Date of publication: 
02.08.2019
Wakacje last minute? Sprawdźcie, czy jesteście gotowi.

Nie pozwólcie, aby świetna wakacyjna okazja przepadła Wam przez niedopatrzenie. Przygotujcie się z wyprzedzeniem. Niezbędne formalności załatwcie online. 

Jeśli marzy się Wam daleka podróż, będziecie potrzebowali paszportu. Wniosku o ten dokument nie złożycie online (musicie w urzędzie zostawić swoje odciski palców). Online sprawdzicie za to, czy Wasz paszport jest gotowy do odbioru. 

Niezbędnik podróżnika 

Jeśli czekacie na nowy paszport, a ciekawość Was zżera, wejdźcie na www.obywatel.gov.pl i wybierzcie e-usługę Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy. Zerknijcie na potwierdzenie złożenia wniosku (dostaliście go w urzędzie). Znajdziecie na nim numer Waszej sprawy. Wpiszcie ten numer, kliknijcie Sprawdź i od razu będziecie wiedzieli, czy jest po co iść do urzędu. 

Jeśli w te wakacje podróżujecie po Unii Europejskiej, upewnijcie się, czy Wasz dowód osobisty nie kończy niebawem 10 lat. Jeśli w ciągu najbliższych tygodni kończy się jego ważność, złóżcie wniosek o nowy. Tę sprawę załatwicie przez Internet. 

– Złożenie online wniosku o dowód osobisty zajmuje kilka minut, niemal wszystkie dane system wypełnia automatycznie. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim zdjęciu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dowód, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli dokumentem z warstwą elektroniczną. Dzięki niej e-dowód umożliwia m.in. korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – przypomina szef MC

Takie bramki znajdują się m.in. na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. Dzięki nim pasażerowie podróżujący z i na warszawskie „Okęcie” mogą dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Z bramek mogą korzystać pełnoletni podróżni posiadający e-dowód. Warszawskie lotnisko jest pierwszym w Polsce, które korzysta z tego rozwiązania. 

Spacerkiem po e-urzędzie 

Co zrobić, żeby zdobyć e-dowód? Tę (krótką) podróż zacznij od wizyty na www.obywatel.gov.pl. Wybierz tam e-usługę Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

WAŻNE! Aby złożyć wniosek o dowód osobisty, musisz mieć Profil Zaufany (PZ). Założysz szybko i za darmo na stronie www.pz.gov.pl. Z PZ korzysta już ponad 4 miliony Polaków. Dołącz do nich. 

Profil Zaufany już masz, przed Tobą na ekranie otwarta strona z e-usługą. Oto kolejne kroki: 

 1. Kliknij Złóż wniosek. 
 2. Zaloguj się swoim Profilem Zaufanym. 
 3. Podaj powód ubiegania się o nowy dokument. 
 4. Wybierz urząd, w którym odbierzesz swój dowód. 
 5. Załącz zdjęcie – sprawdź, jakie powinno być
 6. Sprawdź wszystkie dane i ewentualnie uzupełnij brakujące informacje. 
 7. Zweryfikuj wniosek i podpisz go Profilem Zaufanym. 

Zrobione! 

Wyjazd coraz bliżej, ale co by tu jeszcze zrobić, skoro komputer włączony? Podpowiadamy – złóż wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). 

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych, które są refundowane w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Mogą ją uzyskać wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ lub posiadające prawo do opieki medycznej w Polsce. Za korzystanie z karty nic nie zapłacisz. 

Zdrowie w walizce 

Tę sprawę też załatwisz na www.obywatel.gov.pl. Wybierz tam sekcję Wyjazd zagranicę, a tam Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). 

 1. Wybierz opcję „Przez ePUAP”. 
 2. Znajdź usługę odpowiednią dla Twojego wyjazdu (turystycznie/w celach edukacyjnych lub zarobkowo), a następnie kliknij „Załatw sprawę”. 
 3. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego, gdzie będziesz mógł się zalogować. 
 4. Zaadresuj wniosek na wojewódzki oddział NFZ, odpowiedni dla miejsca Twojego zamieszkania. 
 5. Wypełnij wniosek i wybierz sposób odbioru karty – osobiście lub pocztą. 
 6. Jeśli to konieczne – dołącz dokumenty do wniosku (np. jeżeli uczysz się lub studiujesz, przygotuj skan legitymacji). 
 7. Podpisz i wyślij wniosek.

UWAGA! Zwykle na kartę trzeba czekać od 3 do 5 dni roboczych od wysłania wniosku. W okresie wakacyjnym może to trwać nieco dłużej. 

Od 1 czerwca tego roku karty wydawane osobom ubezpieczonym i opłacającym składki w NFZ są ważne 3 lata. To spora zmiana, bo wcześniej trzeba je było wyrabiać co rok. Karty wydawane dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, a także emerytom, są ważne 5 lat. 

Na wszelki wypadek 

Last but not least – zainstaluj w swoim telefonie aplikację mObywatel. To bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. Jest dostępna zarówno dla telefonów z system Android, jak i iOS. 

Dzięki niej możesz okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Gdzie? Np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie, na poczcie, ale i w pociągach PKP Intercity. 

– Z naszej aplikacji korzysta obecnie ponad 300 tysięcy osób. Jej popularność rośnie z dnia na dzień. Naprawdę warto ją mieć. Przyda się nie tylko w wakacje – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

Udanego wyjazdu! 

Źródło: Ministerwo Cyfryzacji

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

21075
Usuń

Remont wiaduktu nad ulicą Szczawińską

Od poniedziałku 12.10.2020 roku zaczyna się przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicami Piłsudskiego/Szczawińską.Natomiast od poniedziałku 26...
20148
Usuń

Uwaga kierowcy

Zmiany organizacji ruchu drogowego związane z prowadzonymi inwestycjami kolejowymi: odnośnie przebudowy przejazdu kolejowego na ul. Okulickiego: ...
20028
Usuń

Tarcza antykryzysowa

Podstrona dot. wsparcia biznesu w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Tarcza antykryzysowa,ZUS, KRUS, Podatki,...
19827
Usuń

Koronawirus

Podstrona dot. koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Ważne telefony i strony internetowe;Zalecenia i schematy postępowań;Urzędy,...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS