W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Było ono najdłuższym i najtragiczniejszym polskim zrywem narodowym. Poprzedziły je manifestacje patriotyczne, krwawo tłumione przez władze rosyjskie.
W styczniu 1863 r. w Królestwie Polskim stacjonowała 100. tysięczna armia rosyjska. W połowie stycznia 1863 r. władze carskie przeprowadziły w Warszawie pobór młodzieży do wojska rosyjskiego. Celem "branki" było rozbicie polskich organizacji konspiracyjnych, co nie odniosło zamierzonych rezultatów, gdyż większość mężczyzn zdołała się ukryć. Jednak polscy organizatorzy powstania zmuszeni zostali do przyśpieszenia terminu jego rozpoczęcia. 22 stycznia 1863 r. wybuchło zbrojne powstanie. Ogłoszono je Manifestem, który wyłonił Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie bardzo szybko objęło swym zasięgiem większość Królestwa Polskiego. Wiele z jego epizodów w regionie związanych jest z naszym miastem.
W ramach obchodów zapraszamy na wydarzenia:
otwarcie wystawy czasowej "Na Moskala! W 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego"
debata historyczna "Powstanie Styczniowe w regionie - patriotyzm wczoraj i dziś"
Debata w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Zgierzu i regionie skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz mieszkańców miasta zainteresowanych historią.
O zrywie niepodległościowym, jego tle historycznym i znaczeniu mówić będą:
Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski.
Źróło: Facebook wydarzenia