Menu główne

Tramwaj ze Zgierza do Łodzi już na horyzoncie

Tory tramwajowe ul. Łódzka
Data publikacji: 
15.11.2021
Tramwaj ze Zgierza do Łodzi już na horyzoncie

Część sieci trakcyjnej, sterowanie na odcinku jednotorowym, przystanki, elektroniczny System Informacji Pasażerskiej - to ostatnie prace, jakie wykonać trzeba na odremontowanej linii tramwajowej między Zgierzem a Łodzią. Jak mówią drogowcy, wszystko idzie zgodnie z planem i jeśli nie zdarzy się nic zaskakującego, tramwaj powinien ruszyć w grudniu, jeszcze przed Świętami. 

A to najlepszy czas, by wyeliminować korki, jakie powstawały dotąd na Drodze Krajowej 91 między Łodzią a Zgierzem, m.in. z powodu autobusów zastępczych, dotkliwie spowalniających ruch kołowy. Jeśli na Święta wróci tramwaj, zgierzanie mogą naprawdę mówić o gwiazdkowym prezencie. 

podstacja trafoPo zgierskiej stronie inwestycji trwają właśnie ostatnie prace wykończeniowe na nowych przystankach, gdzie szykowane są wiaty, barierki zabezpieczające a także elektroniczne tablice informacyjne systemu SIP. Poważnym wyzwaniem dla wykonawcy będzie uruchomienie trakcji elektrycznej. Większość przewodów jest już zamontowana, ale trzeba bezpiecznie puścić nimi prąd. Prowadzone działania dotyczą zatem warunków pracy podstacji, obsługującej odtwarzane połączenie tramwajowe. - Mamy na tej trasie podstację wyposażoną w nowoczesne urządzenia do przekształcania i rozdziału energii elektrycznej. Można ją będzie łatwo obsługiwać czy monitorować - wyjaśnia Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza. - Ta podstacja wymaga pewnego czasu, by od momentu jej uruchomienia oraz dostarczenia prądu zaczęła poprawnie funkcjonować. Dla bezpieczeństwa pasażerów i służb technicznych musimy ją dobrze przygotować a potem sprawdzić. 

Termin oddania całej trasy do użytku pasażerom zależny jest więc od zapewnienia sprawnego działania infrastruktury technicznej. Z tym powiązane są również niezbędne formalności, bo Gmina Miasto Zgierz musi zawrzeć umowę z PGE na dostarczanie prądu do obsługi linii tramwajowej. Jeśli niespodziewane trudności nie wpłyną na procedowanie tej umowy, a nagły atak ostrej zimy nie sparaliżuje planów uruchomienia elektrycznej sieci trakcyjnej, tramwaj powinien zacząć kursować w grudniu 2021 roku. 

Łódź nie opóźnia inwestycji 

pętla tramwajowa przy ulicy Północnej w ŁodziCo ważne, po łódzkiej stronie inwestycji również wszystkie prace przebiegają bez opóźnień. Jak się dowiadujemy, zostało tam jedynie do zainstalowania kilka złączek torowiska. Nie wiadomo jeszcze natomiast, czy od pierwszego dnia kursowania odtworzonego połączenia na swą trasę wróci tramwaj o dawnym numerze 45. - To zależy od dostępności pętli tramwajowej przy ulicy Północnej - wyjaśnia Przemysław Staniszewski. - Jeśli w dniu inauguracji linii krańcówka będzie czynna, wtedy będziemy mogli z niej korzystać i odtworzyć tramwaj numer 45 w dawnym przebiegu - dodaje Prezydent Miasta Zgierza. - Jeśli natomiast będzie to niemożliwe, wtedy zapewne skorzystamy z łódzkiej propozycji tymczasowego przedłużenia do Zgierza linii 6 lub 11. 

Z odtworzeniem linii tramwajowej do Łodzi wiążą się pytania o dalsze funkcjonowanie autobusowej linii zastępczej Z46 do Ozorkowa. Trwają rozmowy między samorządowcami, aby w chwili uruchomienia tramwaju linia ta była obsługiwana jedynie na odcinku między Ozorkowem a placem Kilińskiego w Zgierzu, w obie strony. - Według tej koncepcji pasażerowie jadący z Ozorkowa do Łodzi będą musieli przesiąść się z autobusu na tramwaj w Zgierzu, ale robimy wszystko, by godziny rozkładów jazdy były skorelowane - mówi Przemysław Staniszewski. 

Odtworzenie linii w niecałe dwa lata 

podpisanie umowy - 17.02.2020 r.Przypomnijmy: umowę pomiędzy Gminą Miasto Zgierz a konsorcjum (w skład którego wchodzą Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane KEMY i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź) dotyczącą remontu infrastruktury tramwajowej podpisano 17 lutego 2020 roku (galeria zdjęć). 

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu "Poprawa jakości, funkcjonowania i rozwój oferty systemu transportowego na terenie Gminy Miasto Zgierz", finansowanego ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (dowiedz się więcej o projekcie). Później kapitał inwestycji został jeszcze podniesiony, staraniami Prezydenta Miasta Zgierza, Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Oddzielnymi umowami na dofinansowanie objęto dwa odcinki trasy: od Osiedla Kurak do pl. Kilińskiego oraz od łódzkiego Helenówka do rozjazdu na Kuraku. W sumie i ostatecznie przeznaczono na ten cel 37 mln 169 tysięcy złotych, z czego wkład własny Urzędu Miasta Zgierza wyniósł tylko około 13. milionów. 

W ramach realizowanego wspólnie z Łodzią projektu odbudowy linii tramwajowej w Zgierzu wyremontowano też m.in część pasa Drogi Krajowej nr 91, dwa mosty - tramwajowy i drogowy nad rzeczką Wrząca (na granicy miast), zaplanowano także utworzenie przy węzłach przesiadkowych całkiem nowego systemu rowerowego "Bike&Ride" oraz parkingów dla samochodów "Park&Ride". 

Zobacz galerię zdjęć z realizacji inwestycji w 2021 r. 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19931
Usuń

Odbiór odpadów wielkogabarytowych 2021

Terminy odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opon, odzieży i tekstyliów:dla...
21588
Usuń

Szczepienia przeciw COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z tematyczną podstroną dot. szczepień przeciwko COVID-19, gdzie w jednym miejscu znajduje się zbiór najważniejszych...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS