Menu główne

W Łódzkiem jest najwięcej wypadków w kraju. Zabija brak umiejętności i brawura

Data publikacji: 
05.02.2015
W Łódzkiem jest najwięcej wypadków w kraju. Zabija brak umiejętności i brawura

Wtorek, skrzyżowanie ulic Obywatelskiej i Jana Pawła II w Łodzi, sznur samochodów zaczyna skręcać, korzystając z zielonego światła do lewoskrętu. Teoretycznie bezkolizyjnie. Tymczasem z naprzeciwka mknie na wprost potężny SUV, nie bacząc na czerwone światło, "przelatuje" przez skrzyżowanie. Od tragedii dzielą centymetry.

Takie sytuacje na naszych drogach to codzienność. Policyjne statystyki pokazują, że drogi w Łodzi i regionie należą do najniebezpieczniejszych w Polsce, zaś Polska - do najniebezpieczniejszych krajów w Europie.

- Niczym niepoparta wiara w swoje umiejętności sieje postrach na naszych drogach - mówi Marek Kropidłowski, szef działu likwidacji szkód w Hestii, która zamówiła badania w PBS.

Potwierdza to Maciej Wisławski, słynny pilot rajdowy: - Od 15 lat współpracuję ze szkołami doskonalenia techniki jazdy. Przewinęło się przez nie około trzech tysięcy osób, każda miała prawo jazdy, ale 80 procent tych ludzi to byli wtórni analfabeci, jeśli chodzi o umiejętność prowadzenia samochodu.

Polscy kierowcy są zbyt pewni siebie, a o bezpieczeństwo zaczynają się troszczyć dopiero, gdy do samochodu zaproszą pasażera - to wnioski z badania przeprowadzonego przez Pracownię Badań Społecznych na zamówienie towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia. Tymczasem policyjne statystyki w żaden sposób nie wskazują, by kierowcy mieli powód do samozadowolenia. Polska pod tym względem wciąż należy do najniebezpieczniejszych krajów w Europie, a leżące na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych woj. łódzkie - do najniebezpieczniejszych regionów Polski.

Niestety, wiara w umiejętności nie pozostaje czczym gadaniem. 55 proc. badanych przez PBS uważa, że dobry kierowca ma prawo przekraczać prędkość. 41 proc. ankietowanych uważa, że należy podnieść limit dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, a aż 61 proc. - poza miastem.

- Tymczasem największa liczba szkód zgłaszanych ubezpieczycielom powstała w wyniku nadmiernej prędkości. Kierowcy o niczym niepopartej wierze w swoje umiejętności sieją postrach na polskich drogach - mówi Marek Kropidłowski, szef działu likwidacji szkód w Hestii.

Obserwacje te potwierdza Maciej Wisławski, słynny pilot rajdowy ze Skierniewic.

- Od piętnastu lat współpracuję ze szkołami doskonalenia techniki jazdy. Przewinęło się przez nie ok. 3 tys. osób, każda z nich miała prawo jazdy, jakiś staż za kierownicą. 80 proc. tych ludzi to byli wtórni analfabeci, jeśli chodzi o umiejętność prowadzenia samochodu. Naszym kierowcom brakuje bardzo wiele, ale przede wszystkim pokory i dystansu wobec własnych umiejętności.

Brakuje wyobraźni i umiejętności dostosowania prędkości do warunków, w jakich się poruszamy. Potwierdzają to statystyki dotyczące przyczyn wypadków samochodowych. Okazuje się, że aż w 82 proc. do nieszczęścia doszło z winy człowieka - dodaje Maciej Wisławski.

Z policyjnych statystyk wynika, że przyczyną 28 proc. wypadków spowodowanych przez polskich kierowców była nadmierna prędkość. Drugim powodem jest nieustąpienie pierwszeństwa (26 proc.).

W woj. łódzkim statystyki wyglądają nieco inaczej - np. w całym 2013 r. z 3823 wypadków 758 spowodowanych było nadmierną prędkością (20 proc.), a aż 1085 wymuszeniem pierwszeństwa (28 proc.). Tak czy inaczej, wszystkie najczęstsze przyczyny tragedii wiążą się z błędami kierowców.

W grudniu 2014 r. w woj. łódzkim doszło do 355 wypadków (o cztery więcej niż w grudniu 2013 r). Zginęły w nich 33 osoby (rok wcześniej 35), a 396 zostało rannych. Choć mieszkańcy Łódzkiego stanowią ok. 6,5 proc. ludności całej Polski, to liczba odnotowanych w naszym regionie wypadków przekracza 10 proc. wszystkich zdarzeń w kraju.

To tylko potwierdza notowaną od dawna prawidłowość, że w Łódzkiem dochodzi do największej liczby wypadków w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Na przykład w 2013 r. współczynnik ten dla woj. łódzkiego wynosił 151, podczas gdy dla podlaskiego 61. Średnia dla Polski to 91.

Piotr Brzózka
Na podst. "
Dziennik Łódzki" z dnia 05.02.2015 r.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

21587
Usuń

Przerwy w dostawie wody

W dniu 22maja 2024 roku w godzinach 08:00-16:00: ul. Gałczyńskiego (od ul. Aleksandrowskiej do ul. Leszka Rózgi).  Za wynikające z tego powodu...
27809
Usuń

Zmiany w komunikacji publicznej

25 maja w godz. 17:00-21:30 nastąpi zmiana w kursowaniu tramwajowej linii nr 45 w Łodzi: z pętli Plac Kilińskiego w Zgierzu do pl. Kościelnego w...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS