Chemików, Korczaka i Czerwieńskiego: na tych zgierskich ulicach już niebawem pojawią się ekipy drogowców. To początek dużej ofensywy inwestycyjnej, która w Zgierzu ma poprawić stan miejskiej infrastruktury. Za kwotę ponad trzydziestu milionów złotych wyremontowanych zostanie ponad dwadzieścia odcinków ulic, nastąpi doposażenie monitoringu miejskiego, pojawią się też kolejne inwestycje na MOSiR.
- To odpowiedź na postulaty mieszkańców - wyjaśnia Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski.
W czwartek (4 kwietnia 2024 roku) w Urzędzie Miasta Zgierza podpisana została umowa na wykonanie kompleksowego remontu ulic: Chemików (odcinek między ul. Struga a hotelem), Korczaka (między Chełmońskiego a Jaracza) oraz Czerwieńskiego (od 1-go maja do Reymonta). Wszędzie wymieniona zostanie nawierzchnia, powstaną chodniki i zjazdy, właściwe oznakowanie. Prace, na które zaplanowano kwotę ponad 1 mln 700 tysięcy złotych, mają ruszyć niezwłocznie i zakończyć się w ciągu ośmiu miesięcy. Jak twierdzą przedstawiciele wykonawcy, czyli łódzkiej firmy DB Construct, jest to bardzo bezpieczny termin.
Podpisane w czwartek dokumenty umożliwiają realizację pierwszej części dużego projektu, który obejmuje trzy poważne w swym zasięgu etapy działania. Drugi etap inwestycji, w którym - za sumę ponad 7 mln. 700 tysięcy złotych - wyremontowane będą kolejne ulice: Kolejowa (przebicie od skrzyżowania z ul. Łódzką do ul. Czarnej), Poprzeczna i Ciosnowska (od Piątkowskiej do ul. Musierowicza) jest bliski realizacji. Wykonawca został już wybrany.
Wreszcie - trzecia i ostatnia część planu, zakładająca wykonanie zadania pod hasłem: "Rozwój i modernizacja infrastruktury miejskiej służącej mieszkańcom Gminy Zgierz". Zostało ogłoszone postępowanie przetargowe o łącznej wartości ponad 22 miliony złotych. Pod koniec kwietnia (dokładnie 25 kwietnia) ma nastąpić otwarcie ofert, wyłaniających wykonawców remontów kolejnych ulic w Zgierzu.
Ulice: Kolejowa, Poprzeczna, Ciosnowska, Samozwaniec, Polna, Cezaka, Dubois, Mielczarskiego, Rembielińskiego, Stępowizna, Hoża, Bazylijska, Graniczna, Łagiewnicka, Moniuszki, Jana Pawła II, Milenijna, 1-go Maja, zostaną wyremontowane na odcinkach, gdzie naprawy są już pilnie potrzebne. Trzeci etap: inwestycje na MOSiR i system monitoringu miejskiego W ostatnim, największym swoim zasięgiem i budżetem etapie przedsięwzięcia, znalazł się nie tylko plan remontów kolejnych ulic, ale też odrębne inwestycje miejskie. Najwięcej z nich koncentruje się wokół ośrodka MOSiR przy ul. Wschodniej: tam powstanie m.in. instalacja fotowoltaiczna, zapewniająca zasilanie obiektu w prąd z tzw. czystych, odnawialnych źródeł.
A w ramach "nowości" jakie pojawią się w samym ośrodku: projekt zakłada m.in. modernizację hali zapaśniczo-łuczniczej, budowę systemu nawadniania boiska za halą im. Zgierskich Olimpijczyków, sprowadzenie przenośnych trybun do wykorzystania na całym obiekcie oraz nowe oświetlenie przy miejscach parkingowych. Ważne będzie też wykonanie dokumentacji technicznej obejmującej kompletne zagospodarowanie terenu MOSiR - a zatem i budowę nowego stadionu z bieżnią lekkoatletyczną.
Gdy zaś chodzi o część inwestycji związaną z systemem monitoringu miejskiego - tu także należy spodziewać się dużych zmian. Aż dwadzieścia kamer zostanie wymienionych na nowe. Powstanie zupełnie nowy system przeznaczony do zapisywania numerów rejestracyjnych pojazdów, z kamerami na głównych trasach wylotowych z miasta. Wreszcie: rozbudowane będą autonomiczne systemy wizyjne, uzupełniające monitoring miejski, o nowe kamery rozlokowane m.in. w pobliżu Targowiska Miejskiego, w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy oraz w Urzędzie Miasta Zgierza.
Wszystkie te inwestycje, jak powiedział Przemysław Staniszewski, mają nie tylko znacząco poprawić bezpieczeństwo w mieście, ale też poprawić komfort i jakość życia mieszkańców Zgierza.