Menu główne

Nowe piece w ponad 200 domach

Nowy piec gazowy
Data publikacji: 
11.10.2019
Nowe piece w ponad 200 domach

Już po raz drugi Gmina Miasto Zgierz realizowała projekt „Zgierz walczy ze smogiem – dofinansowanie wymiany źródeł ciepła”. Z finansowego wsparcia w wysokości 50 procent kosztów poniesionych na likwidację indywidualnych pieców węglowych oraz zastąpienie ich przez źródła o wyższej sprawności, skorzystało w Zgierzu ponad 80 osób. Miasto dostało na ten cel do rozdysponowania blisko 750 tysięcy. 

– Gdyby zgłosiło się więcej chętnych na początku programu, było więcej pieniędzy dla Zgierza. Zakres projektu obejmował wykonanie lub modernizację wewnętrznej instalacji ciepłego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, lub instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych położonych na terenie Gminy Miasto Zgierz – informuje Emilia Pokrzeptowicz, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Zgierza. 

Dzięki pierwszej i drugiej edycji projektu łącznie udało się wymienić stare, nieekologiczne piece w niemal 250 gospodarstwach domowych. Urzędnicy nie mają wątpliwości, że dzięki projektowi spadnie poziom zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM 2,5, PM 10 oraz emisji CO2, które znacząco wpływają na stan powietrza w mieście, co z kolei przekłada się wprost na zdrowie mieszkańców. 

Chociaż projekt wymiany źródeł ciepła ostatecznie cieszył się sporym zainteresowaniem, to nie wiadomo czy miasto będzie miało podobną ofertę dla mieszkańców w przyszłości. Wszystko zależy od możliwości pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych, zarówno krajowych, jak i europejskich. 

Przy okazji wspomnieć należy, że na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków jednorodzinnych można starać się o środki w programie „Czyste powietrze”, realizowanym przez WFOŚiGW w Łodzi. W tym działaniu są całkiem inne warunki uzyskania dofinansowania i warto sprawdzić, czy oferowana forma wsparcia nie okaże się dla nas satysfakcjonująca. 

Od 2019 r. właścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych przysługuje prawo odliczenia od podatku wydatków poniesionych na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Finansów www. gov.pl/web/finanse. 

Można też starać się o środki na fotowoltaikę w projekcie „Mój prąd”. Bliższych informacji o tych programach udzielają doradcy energetyczni w WFOŚiGW w Łodzi, tel. 42 663 41 40 (do 44). 

Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 9/2019 

 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19161
Usuń

Utrudnienia w ruchu w rejonie wiaduktu - ul. Łódzka

Trwa przebudowa wiaduktu kolejowego nad drogą krajową DK91 w Zgierzu (ul. Łódzka). W dniach od 11.12.2019 roku (godz. wprowadzenia 8:00) do dnia 31....
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS