Menu główne

Projekt "Kto, jak nie my?" (2018)

 

Polsko-ukraiński projekt "Kto, jak nie my?" finansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej (24.002,80 EUR). 

Projekt zakończył się  19.10.2018 r. Festiwalem Dobrych Pomysłów na Integrację "Różnimy się pięknie" w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica, w którym uczestniczyli: Przemysław Staniszewski (Prezydent Miasta Zgierza) i Wojciech Budziarski (członek Zarządu Powiatu Zgierskiego) - galeria zdjęć

Grafika projektu

Beneficjent (organizator): Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica w Zgierzu we współpracy ze Szkołą-Liceum w Kołkach na Ukrainie. 

Okres realizacji przedsięwzięcia: 12.08.2018 r. - 31.10.2018 r. 

Projekt integracyjny był realizowany w formie dwóch spotkań młodzieżowych, które odbyły się na Ukrainie (23-31.08.2018 r.) i w Polsce (13-20.10.2018 r.). Podczas wspólnych warsztatów integracyjnych, plastycznych, farbiarskich(!), artystycznych młodzież poznawała się, uczyła wzajemnego szacunku i współpracy. 

Rezultatem projektu, wypracowanym podczas obydwu spotkań był Festiwal Dobrych Pomysłów na Integrację "Różnimy się pięknie" (wydarzenie), który odbył się z udziałem młodzieży "Staszica", a także z Szkoły Podstawowej Nr 6 oraz łódzkiego "Elektronika". Chcieliśmy naszym przedsięwzięciem udowodnić - dać dobry przykład, jak można w krótkim czasie zbudować dobre relacje, wykorzystać wzajemny potencjał, docenić umiejętności, talent i wykorzystać je we wspólnym działaniu i tworzeniu, co jest najtrwalszym fundamentem integracji i zawierania przyjaźni. 

KTO, JAK NIE MY? - zacznijmy od siebie, postarajmy się zmienić na lepsze otaczającą nas rzeczywistość, dać innym przykład, jak należy współdziałać w coraz bardziej skomplikowanym świecie. 

O realizacji celów świadczą wrażenia uczestników: 

  • "Wyjazd uważam za najlepszą rzecz w moim życiu, jaka mnie spotkała. Ludzie, których tam poznałem byli przesympatyczni. Mimo przejściowych trudności w porozumiewaniu się, każdy wiedział o co komu chodzi"; 
  • "Poznałam Ukrainę od jej codziennej strony i wyzbyłam się stereotypów, które były zakodowane w mojej głowie. Będąc na święcie niepodległości mogłam poczuć i zobaczyć jak ważna jest dla nich niepodległość i jak dużą wagę przywiązują do tej kwestii. Wspaniale było pojechać do Kołek, zobaczyć ich szkołę, a także zobaczyć jak żyją."; 
  • "Poczułam czym jest słowo integracja w momencie kiedy nie potrzebowaliśmy plakietek, żeby pamiętać wzajemnie swoje imiona, kiedy rozmawialiśmy ze sobą nie przejmując się, że nie zrozumiemy jakiegoś słowa. To było najwspanialsze w tym wyjeździe, że różnice nie miały znaczenia". 

Projekt przygotowały, zrealizowały i koordynowały Beata Baszczyńska-Misztal i Oksana Klepanczuk ze strony ukraińskiej. 

Uczestnikami obydwu projektów byli uczniowie i absolwenci (w wieku 14-24 lata) Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Zgierzu, Szkoły Podstawowej Nr 6 w Zgierzu, Szkoły Podstawowej w Szczawinie (18 osób) oraz szkoły w Kołkach na Ukrainie (18 osób). Natomiast w Festiwalu Dobrych Pomysłów na Integrację "Różnimy się pięknie" wzięło udział dodatkowo przeszło 100 uczniów zgierskich szkół i łódzkiego "Elektronika". 

Więcej informacji o projekcie: 

Beata Baszczyńska-Misztal (prezes Stowarzyszenia)

*** 

Polsko-ukraiński projekt "Kto, jak nie my?" finansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży zakończył się 19.10.2018 r. Festiwalem Dobrych Pomysłów na Integrację "Różnimy się pięknie" w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Zgierzu.

Załączniki: 
Plakat projektu (png) (1017.62KB)

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

15842
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikat PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu: W dniu 17.12.2019 r. w godz. 08:00-17:00:  
19161
Usuń

Utrudnienia w ruchu w rejonie wiaduktu - ul. Łódzka

Trwa przebudowa wiaduktu kolejowego nad drogą krajową DK91 w Zgierzu (ul. Łódzka). W dniach od 11.12.2019 roku (godz. wprowadzenia 8:00) do dnia 31....
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS