Menu główne

Bischwiller (Francja)

 

Logo Miasta BischwillerKontakt

MAIRIE DE BISCHWILLER 
1-9 place de la Mairie 
BP 10035 
67240 Bischwiller Cedex 

Tel. 03 88 53 99 53; fax 03 88 63 52 12 

www.ville-bischwiller.fr 

Umowa 

Umowa o stosunkach partnerskich między Miastem Zgierz i Miastem Bischwiller została podpisana 01.05.2019 roku - galeria zdjęć

Miasto Bischwiller to miejscowość i gmina, położona w Alzacji, krainie historycznej w północno-wschodniej części Francji w regionie Grand Est, w departamencie Dolny Ren. Znajduje się w pobliżu Strasburga i Haguenau oraz kilka minut od Niemiec. To miasto o silnej tożsamości, dziś ma prawie 13 000 tys. mieszkańców. Zawdzięcza swoje powstanie, pod koniec XII wieku, biskupom Strasburga, którym cesarz Henryk II udzielił, od początku XI wieku, ważnych łowisk na północ od Strasburga.

Bischwiller, znane dawniej jako centrum intensywnego rzemiosła i przemysłu tekstylnego, dziś przeszło całkowitą ewolucję. W latach 60 miasto weszło w nową fazę ekspansji, która głęboko zmieniła jego wizerunek i narysowała jego obecny kształt. Na obrzeżach ma duże obszary podmiejskie i jest wyposażone w obiekty sportowe, kulturalne i rekreacyjne. Miasto posiada wiele zabytków historycznych jak i miejsc z dziedzictwem przyrodniczym, szlakami turystycznymi: pieszymi i rowerowymi. Bischwiller pełni obecnie wiele funkcji: przemysłową, medyczną/szpitalną, znaną na całym świecie, specjalizującą się w gerontologii i opiece nad osobami niepełnosprawnymi, edukacyjną z grupą szkół średnich, kulturalną z Domem Stowarzyszeń Kultury i Centrum Kultury Claude Vigée.

Bischwiller to środowisko sprzyjające pracy i wypoczynkowi zawsze było krainą przyjazną dla mieszkańców i turystów, położoną niedaleko głównych europejskich szlaków komunikacyjnych.

Miasto świadome szczególnego bogactwa i dobrej reputacji sztuki życia, która charakteryzuje Alzację, koncentruje się na rozwijaniu zajęć rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych oraz na poznawaniu dziedzictwa architektonicznego i kulturowego.

Z Bischwiller łączy miasto Zgierz włókiennicza przeszłość oraz chęć pogłębiania ponadnarodowej integracji. 

1 maja 2019 roku mer Bischwiller Jean-Lucien Netzer oraz Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski podpisali umowę o współpracy partnerskiej. Miasta wyraziły wolę ustanowienia partnerskich relacji dotyczących współpracy i zacieśnienia więzi pomiędzy Rzeczypospolitą Polską, a Republiką Francuską, zadeklarowały współpracę między innymi w następujących obszarach życia obu społeczności: kultura, oświata, sport, turystyka oraz gospodarka. Obie gminy złożyły uroczyste zobowiązanie dotyczące połączenia wspólnych sił z myślą o pomyślnej realizacji pokojowego, postępowego i zmierzającego do dobrobytu przedsięwzięcia w duchu europejskiej jedności.  Podczas uroczystości podpisania umowy  wiele mówiono o zacieśnianiu współpracy europejskiej i poszanowaniu dla demokratycznych wartości. 

Historia współpracy 
 1. Udział  delegacji z Bischwiller w wydarzeniu pn. "Zakończenie Lata 2015. Dni Miast Partnerskich", podczas którego gościliśmy w Zgierzu delegacje z miast partnerskich. Prezentowały na stoiskach promocyjnych swoje Miasta oraz część gości przedstawiała program artystyczny na scenie (12-13.09.2015 r.). 
 2. Udział delegacji ze Zgierza w Bischwiller podczas Święta Piszczałki, to wielowieczne popularne święto na cześć stowarzyszenia muzyków, którzy ślubowali wierność swojemu suwerenowi w XVII wieku. W uroczystościach wzięli również udział  członkowie stowarzyszenia Rycerze Ziemi Zgierskiej, którzy czynnie uczestniczyli w wydarzeniu (4-8.08.2016 r.). 
 3. Uczestnictwo Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Zgierza Radosława Gajdy w Europejskim Tygodniu Lokalnej Demokracji poświęconemu propagowaniu międzykulturowego dialogu. Władze naszego miasta na zaproszenie miasta Bischwiller, które to zorganizowało w formie okrągłego stołu debatę z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, Regionu Alzacji-Szampanii-Arden-Lotaryngii i miast partnerskich Bischwiller: Hornberg w Niemczech, Elbeuf nad Sekwaną, miały możliwość wziąć udział w debacie z mieszkańcami Bischwiller (14-16.10.2016 r.). 
 4. Udział delegacji z Bischwiller w Święcie Miasta Zgierza (2-4.06.2017 r.). 
 5. Wizyta zgierskiej delegacji w Bischwiller z okazji Dni Bischwiller. Podczas wizyty władze miast podjęły decyzję o procedowaniu podpisania umowy o współpracy (9-13.08.2018 r.). 
 6. Wizyta delegacji z Bischwiller, podpisanie umowy o współpracy partnerskiej oraz udział delegacji w obchodach XV rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, jak i w wydarzeniach: Majówka Biało-Czerwona, Dzień Flagi, Święto Narodowe 3 Maja (30.04-3.05.2019 r.) - galeria zdjęć
 7. Udział zgierskiej delegacji w uroczystościach związanych z podpisanie umowy o współpracy partnerskiej między Miastem Zgierz, a miastem Bischwiller w Bischwiller (8-10.11.2019 r.). 
 8. Udział delegacji z Bischwiller w uroczystościach otwarcia nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu "Stary Młyn" oraz udział w Forum Gospodarczym (18-21.10.2021 r.).
 9. Udział delegacji ze Zgierza w obchodach popularnego Święta Piszczałki w Bischwiller (3-8.08.2023 r.).
 10. 23 marca 2022 roku do zgierskiego punktu pomocy Ukrainie dostarczone zostały dary rzeczowe z Bischwiller, które następnie zostały przekazane do Rejonu Maniewicze na Ukrainie. Ze Zgierza transport wyruszył 28 marca 2022 r.
 11. Udział delegacji z Bischwiller w wydarzeniu Zakończenie Lata, Zgierz 2022 (8-11.09.2022 r.).
 12. Udział przedsiębiorców i władz miasta w wyjeździe studyjno-kooperacyjnym do Bischwiller. Celem wyjazdu było nawiązanie biznesowej współpracy między miastami (16-19.03.2023 r.).

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 16 lipca 2024 roku w godz. 08:00-10:...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 31 sierpnia 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS