Menu główne

Dowód na udaną majówkę

Grafika Ministerstwa Cyfryzacji
Date of publication: 
25.04.2019
Dowód na udaną majówkę

Wypad w góry, nad morze, a może krótki wyjazd za granicę? To dobry plan na majówkę. Jeśli wyruszasz poza Polskę to pamiętaj, że musisz mieć przy sobie ważny dowód osobisty. Jeśli dziś online złożysz wniosek, jest szansa że na majówkę odbierzesz nowy dokument. Ruszasz w kraj? Zabierz ze sobą telefon komórkowy, a razem z nim… aplikację mObywatel

Złożenie przez Internet wniosku o dowód osobisty trwa kilka chwil. Wejdź na www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę "Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną". Od 4 marca wszystkie dowody osobiste to e-dowody, czyli dokumenty z warstwą elektroniczną. 

Kolejne kroki: 

  • Kliknij przycisk "Złóż wniosek". 
  • Zaloguj się Profilem Zaufanym. 
  • Wybierz powód ubiegania się o dowód. 
  • Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód. 
  • Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty. To zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona. 
  • Dołącz zdjęcie. Szczegóły znajdziesz w sekcji "Co przygotować". 
  • Sprawdź, czy wpisałeś poprawne dane – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć). 
  • Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres dostaniesz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód. 
  • Po wypełnieniu formularza system przekieruje Cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl. 
  • Sprawdź i podpisz wniosek Profilem Zaufanym. 

Jeśli urzędnik w Twoim wniosku znajdzie braki lub błędy, dostaniesz wiadomość na skrzynkę ePUAP. Sprawdzaj ją – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszysz załatwienie sprawy. 

Dobre foto 

Zdjęcie w wersji elektronicznej – jeśli takie masz, złożenie przez Internet wniosku o nowy dowód, zajmie kilka chwil. Jakie musi być zdjęcie do dowodu? 

Po pierwsze powinno być aktualne – zrobione nie wcześniej, niż na pół roku przed złożeniem wniosku. Po drugie – na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie. Powinno przedstawiać całą głowę oraz górną część barków, a twarz powinna zajmować 70-80% fotografii. 

Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu

Poprawne zdjęcie to ważna sprawa. Jeśli nie będzie spełniać wymagań, urzędnik odmówi Ci wydania dowodu. Będziesz musiał uzupełniać wniosek, czyli procedura potrwa dłużej. Dlatego nie kombinuj, zadbaj o dobre foto. 

Druga ważna sprawa – Profil Zaufany. To on umożliwi Ci szybkie załatwienie sprawy. Jeśli go jeszcze nie masz, sprawdź jak to zmienić

Bądź mObywatelem 

Co jeszcze warto załatwić przed majówką? Na pewno warto ściągnąć na telefon aplikację mObywatel. To bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej zyskasz szybki dostęp do swoich mDokumentów. Jest dostępna zarówno dla telefonów z system Android, jak i iOS. 

Dzięki niej możesz okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Gdzie? Np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. 

– mObywatel to wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Po pierwsze – mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Wkrótce – trafi tam też m.in. mDowód Rejestracyjny. Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji szkolnej, studenci – wkrótce z mLegitymacji studenckiej – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Potwierdzaj tożsamość smartfonem

Dodatkowo – w celu potwierdzenia swojej tożsamości – dzięki aplikacji możesz przekazać swoje dane jej innym użytkownikom. Warunkiem wymiany danych jest posługiwanie się aplikacjami na smartfonach z tym samym systemem operacyjnym. 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19232
Usuń

Zmiana godzin pracy urzędu w Wigilię i Sylwestra

24 grudnia 2019 r. (wtorek) - Wigilia Bożego Narodzenia: 
19161
Usuń

Utrudnienia w ruchu w rejonie wiaduktu - ul. Łódzka

Trwa przebudowa wiaduktu kolejowego nad drogą krajową DK91 w Zgierzu (ul. Łódzka). W dniach od 11.12.2019 roku (godz. wprowadzenia 8:00) do dnia 31....
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Od dnia 2 maja 2019 r. zmieniają się godziny obsługi interesantów:  Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
10697
Usuń

Harmonogramy odbioru odpadów

Harmonogramy odbioru odpadów (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.): 
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta.
Facebook
YouTube
Google+
RSS