Menu główne

Wymień "kopciucha" - zyskaj dofinansowanie

czarny dym z komina
Date of publication: 
22.11.2021
Wymień "kopciucha" - zyskaj dofinansowanie

Jeśli chcesz wymienić swój trujący, stary piec na nowe źródło ciepła, otrzymasz pomoc finansową. Trwa ogólnopolski kompleksowy program pod hasłem "Czyste powietrze", w której bierze udział zgierski samorząd, pomagając w walce o zdrowie mieszkańców miasta. Programem objęte są także termomodernizacje, czyli remonty polegające na dociepleniu budynku mieszkalnego. 

Właściciele "kopciuchów" muszą się ich pozbyć do końca przyszłego roku, jeśli nie chcą narazić się na kary. Na terenie Województwa Łódzkiego obowiązuje bowiem uchwała antysmogowa, zgodnie z którą do końca 2022 roku właściciele nieruchomości, którzy posiadają tzw. piece pozaklasowe muszą wymienić te urządzenia na bardziej ekologiczne źródła ciepła (dowiedz się więcej o uchwale). 

W naszym regionie pieniędzmi z programu "Czyste powietrze" dysponuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Urząd Miasta Zgierza współpracuje z funduszem w takim zakresie, że udziela obywatelom informacji, pomaga wypełnić wniosek, przyjmuje go i przekazuje do WFOŚiGW - do dalszej oceny i przyznania dofinansowania. 

Jak przygotować i złożyć taki wniosek? Chętnie pomogą w tej kwestii urzędnicy w bezpłatnym punkcie konsultacyjnym, który czynny jest w Urzędzie Miasta Zgierza, pl. Jana Pawła II 16, pokój nr 12 (dowiedz się więcej o punkcie). 

- Już ponad trzystu mieszkańców zgłosiło się do nas z prośbą o konsultacje - mówi Emilia Pokrzeptowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi UMZ, nadzorująca działanie punktu. - W Zgierzu punkt konsultacyjny zaczął działać w czerwcu 2021 roku. Od tego czasu za pośrednictwem UMZ złożono pięćdziesiąt wniosków o dofinansowanie. 

Pomoc otrzymać można w formie bezpośredniej dotacji na zakup nowoczesnego źródła ciepła - albo spłaty części kredytu bankowego. Program dotyczy właścicieli domków jednorodzinnych, którzy decydują się na wykonanie termomodernizacji, lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. 

O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno osoby, które dopiero planują wykonanie remontu jak i te, które rozpoczęły ocieplanie budynku (lub wymianę pieca), a o programie dowiedziały się już po rozpoczęciu prac: można uwzględnić we wniosku koszty, poniesione do sześciu miesięcy przed jego złożeniem. 

Pomoc udzielana jest wnioskodawcy w dwóch różnych wariantach, podstawowym i podwyższonym, zależnych od wysokości dochodów, przypadających na członka jego rodziny w gospodarstwie domowym.

Aby skorzystać z pomocy pracowników zgierskiego punktu konsultacyjnego należy wcześniej (drogą telefoniczną) umówić się na wizytę. Zainteresowana osoba otrzymuje wówczas najpotrzebniejsze informacje: o której godzinie i którego dnia ma się stawić oraz jakie dokumenty powinna ze sobą zabrać. Punkt konsultacyjny dla mieszkańców Zgierza czynny jest w każdy wtorek (w godzinach 12-17) oraz w środę (w godzinach 8-14). Dodatkowe konsultacje telefoniczne odbywają się pod numerem 42 714 32 33. 

Gmina Miasto Zgierz stara się na wiele sposobów wspierać mieszkańców miasta w walce o środowisko naturalne. Nie tylko w ramach programu "Czyste powietrze". Niedawno Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, jako zarządca nieruchomości, pomogło złożyć wniosek właścicielom budynku przy ul. Długiej 68c, którzy starali się o kredyt bankowy na termomodernizację oraz likwidację kotłowni węglowej. Dofinansowanie zostało przyznane a remont budynku jest w toku. 

- Gdy mieszkańcy nieruchomości potrzebują wsparcia, a budynkiem zarządza MPGM, to jeśli tylko wspólnota wyraża taką chęć, nasi urzędnicy bardzo chętnie pomogą załatwić wszelkie formalności - wyjaśnia Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza. 

W środę 17.11.2021 r. eksperci z Urzędu Miasta Zgierza wzięli udział w Pierwszym Regionalnym Okrągłym Stole na temat różnych form finansowania efektywności energetycznej. Nasi specjaliści mówili o doświadczeniach zgierskich w sesji poświęconej instrumentom finansowym, służącym zwiększeniu efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. 

Prowadzone są też badania naukowe, sprawdzające obyczaje i oczekiwania mieszkańców w odniesieniu do ochrony środowiska naturalnego w miastach. Wyniki badań zostaną przekazane samorządom. Osoby, które zechcą wziąć udział w badaniu i podzielić się swoimi spostrzeżeniami, proszone są o wypełnienie anonimowej ankiety pod adresem: www.panelbadawczy.pl/uw2/. Badanie jest istotne, gdyż rekomendacje posłużą do dopasowania zapisów istniejących uchwał antysmogowych i jej przyszłych kształtów do faktycznych potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24802
Usuń

Utrudnienia na linii nr 2 BIS i 9

W związku ze zmianą organizacji ruchu na ulicy Aleksandrowskiej w Zgierzu (w rejonie budowy obwodnicy S-14) wprowadzony został ruch wahadłowy...
24801
Usuń

Zmiana trasy przejazdu linii 1

Od dnia 11.08.2022 r. trasa przejazdu dla autobusu linii nr 1 zamiast ul. Wschodnią w Zgierzu zostanie poprowadzona ulicą 3 Maja do ul. Kolejowej (...
24723
Usuń

Przerwy w dostawie ciepłej wody

PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu informuje: od dnia 20.08.2022 r. od godz. 08:00 do dnia 22.08.2022 r. do godz. 24:00...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 31 sierpnia 2022 roku, do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego...
24329
Usuń

Zmiana lokalizacji i telefonu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej

Od 29.04.2022 roku zmienia się lokalizacja i numer telefonu do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej dla Zgierza.Nowe numery:  telefon - 42 714 45...
23742
Usuń

Dodatek osłonowy - termin składania wniosków

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego można składać do 31.10.2022 r. Wnioski można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgierzu: w Dziale...
19415
Usuń

Dyżury wakacyjne w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

Harmonogram dyżurów wakacyjnych (przedszkola i oddziały przedszkolne) w bieżącym roku szkolnym 2021/2022
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS