"Edukacja ku przyszłości" w Słowiku
Od października 2014 r. Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Słowiku realizuje projekt „Edukacja ku przyszłości”, współfinansowany ze środków UE. Budżet projektu to 435 tys. zł. Do końca grudnia odbyło się już 280 godzin różnorodnych zajęć pozalekcyjnych, 380 godzin zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, 40 godzin terapii logopedycznych, 120 godzin indywidualnego doradztwa i opieki psychologiczno-pedagogicznej oraz 120 godzin zajęć w Szkolnym Ośrodku Kariery.
Specyfiką projektu jest akcent na zajęcia z zakresu języków obcych, wykorzystujące najnowsze technologie w edukacji. Nauczyciele zostali przygotowani przez specjalistów do wykorzystywania e-platform i nowoczesnych technologii w dydaktyce języków angielskiego i niemieckiego. Dzięki projektowi zyskaliśmy coś, co od kilku lat było tylko w sferze marzeń; coś, co wpłynie na rozwój kreatywności – piec do wypalania ceramiki. Dzięki temu urządzeniu możemy rozwinąć ofertę zajęć, kierowaną nie tylko do uczniów, ale i do środowiska lokalnego.
Także inne cele związane z twórczością zostały zrealizowane. Dzieci i młodzież coraz chętniej występują na scenie, chcą się pokazywać, brać udział w przedsięwzięciach teatralnych. Ma to ogromne walory profilaktyczne i wychowawcze. To dlatego przygotowując projekt, zaplanowaliśmy zajęcia teatralne. Dziś mamy dzięki temu sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy, kostiumy teatralne oraz kurtynę. Doposażone zostały w najnowsze pomoce pracownie: matematyczna, biologiczna, fizyko-chemiczna, języka polskiego oraz wspomniane już pomoce do nauki języków obcych. Gabinet logopedyczny wzbogacił się o laptop, drukarkę i specjalistyczne oprogramowanie. Wyposażenie szkoły w narzędzia diagnozy psychologicznej oraz materiały z zakresu doradztwa zawodowego znacząco poszerzy ofertę edukacyjną placówki.
Projekt dał możliwość zakupu kilku nowych laptopów, kopiarki, drukarki, magnetofonów i wielu innych drobniejszych pomocy oraz mebli. Na zakupy przeznaczono łącznie 133 tysiące złotych. Mamy nadzieję, że nasz zapał w rozwijaniu bazy dydaktycznej ZSG w Słowiku i nieustanne poszerzanie oferty edukacyjnej wpłynie na rozwój środowiska lokalnego.
Opracowanie: Julia Chmielecka
