Menu główne

Szczepan Rembowski

 

Był księdzem katolickim i żołnierzem walczącym o wolną i niepodległą Polskę; człowiekiem, który służył pomocą innym ludziom. Słowem i własnym przykładem szerzył wiarę Chrystusową.

Urodził się w Łodzi w dzielnicy robotniczego Widzewa dnia 9 grudnia 1905 r. Był synem Szczepana Rembowskiego i Jadwigi z Kosmendów, którzy oprócz niego mieli jeszcze dwie córki. Ojciec pracował w Widzewskiej Manufakturze. Jego ambicją było, aby pierworodny syn mógł się uczyć.

Uczył się na ile pozwoliły środki materialne i wypadki dziejowe. Ukończył szkołę podstawową i sześć klas Gimnazjum K. Tomaszewskiego w Łodzi. Dalsza droga, to podjęcie nauki w Seminarium Duchownym w Łucku, które ukończył z wynikiem dobrym i otrzymał świadectwo dojrzałości 15 czerwca 1928 r. Po maturze odbywa roczne przeszkolenie wojskowe i wybór drogi życiowej wykrystalizował się ostatecznie. Przez biskupa łódzkiego - Wincentego Tymienieckiego zostaje wyświęcony najpierw na subdiakona, a w miesiąc później na diakona (28.08.1932 r.).

Służbę Bożą rozpoczyna jako wikary w Rzgowie, łącząc ją z funkcją nauczyciela religii w tamtejszej szkole powszechnej. Ciekaw świata - wyjeżdża w 1937 r. na Światową Wystawę w Paryżu.

W końcu sierpnia 1939 r. zostaje zmobilizowany i jako kapelan bierze udział w obronie Polski przed faszystowskim najeźdźcą. Po klęsce wrześniowej przedostaje się na Węgry w grudniu 1939 r., gdzie czyni starania, aby znaleźć się w organizowanym przez gen. Władysława Sikorskiego Wojsku Polskim we Francji. Etapem do celu była Chorwacja, gdzie znalazł się w pierwszych dniach maja 1940 r., aby już 12 maja 1940 r. znaleźć się we Francji i otrzymać przydział w stopniu kapitana do tworzącej się armii polskiej (16.05.1940 r.).

Po kapitulacji Francji przedostaje się wraz z innymi polskimi żołnierzami do Wielkiej Brytanii, gdzie rząd Polski z gen. Sikorskim na czele odtwarza armię polską. Ksiądz kapelan Rembowski otrzymuje przydział do Pułku Pancernego w 3 Batalionie Kawalerii Motorowej. We wrześniu 1940 r. otrzymuje od gen. M. Kukiela rozkaz wzięcia w opiekę duszpasterską szpitali angielskich w Szkocji oraz rodzin wojskowych zamieszkałych w Peebles, Braugton i okolicy. Kolejny przydział jest związany z pracą w 16 Brygadzie Czołgów. Jeszcze przed utworzeniem II frontu i lądowaniem aliantów w Normandii pełni służbę jako starszy kapelan w I Dywizji gen. Stanisława Maczka.

Z Pierwszą Dywizją Pancerną przechodzi szlak bojowy od Failes po Wilhelmshaven. Opiekuje się rannymi żołnierzami i na własnych plecach wynosi ich spod ostrzału. Za to poświęcenie i odwagę otrzymał Krzyż Zasługi z Mieczami i Order Virtuti Militari V kl. Ratując rannych ze szpitala polowego we Francji w dniach 18-19 sierpnia 1944 r. - będącego pod ciągłym ostrzałem, składa ślubowanie, że jeśli przeżyje, to postawi w Polsce kościół.

Był niezwykle lubiany i szanowany przez żołnierzy. Kazania, które wygłaszał, były z wielką uwagą wysłuchiwane i miały duży rezonans wśród braci żołnierskiej. Fragment jednego z nich zacytuję za ks. płk. dr Julianem Humeńskim: "bohaterowie spod Narwiku, kiedy z woli Boga wrócicie do Polski, na rękach was rodacy nosić będą, ale nie za wasze bohaterstwo, jeno i z powodu reumatyzmu, któregoście się w tamtejszym klimacie nabawili...". I jak żołnierze nie mieli kochać i szanować takiego księdza. Po demobilizacji Dywizji, decyduje się na powrót do kraju i drogą morską przybywa do Szczecina w dniu 25.10.1946 r. W dwa dni później dociera do rodzinnej Łodzi.

W grudniu 1946 r. otrzymuje polecenie Kurii Biskupiej w Łodzi zajęcia się parafią w Leźnicy Wielkiej, w pow. łęczyckim. Po roku pracy w Leźnicy, władze kościelne kierują go do Zgierza w celu zorganizowania nowej parafii. Parafię erygowano 17 kwietnia 1948 r. Poświęcenia nowego prowizorycznego kościoła dokonał ks. bp Kazimierz Tomczak. Ks. Rembowski będąc proboszczem był równocześnie nauczycielem religii w Liceum Handlowym i Liceum Pedagogicznym w latach 1948-1949. Jego lekcje religii, poprzez wprowadzenie elementów inscenizacji, były niezwykle obrazowe i zapadały w pamięci uczniów.

Był organizatorem pierwszej pieszej pielgrzymki parafialnej do sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze w sierpniu 1948 r. Należy też wspomnieć o pieśni parafialnej "O Matko Boża Dobrej Rady", do której słowa i muzykę napisał Ksiądz Rembowski, zaś aranżację instrumentalną - Franciszek Gust.

W swojej duszpasterskiej działalności doprowadził do odzyskania kościoła dla wiernych katolików w dzielnicy Przybyłów oraz pomagał w organizowaniu tamtejszej parafii. Ksiądz proboszcz cieszył się wielkim poważaniem wśród mieszkańców "Nowego Miasta" w Zgierzu. Był przez nich bardzo lubiany. Natomiast ówczesne władze miasta, łącznie z rządzącą partią, nie kryły niechęci do księdza, utrudniały mu działalność duszpasterską, dotyczącą budowy nowego kościoła. Doprowadziły wreszcie do krótkotrwałego uwięzienia i usunięcia ks. Rembowskiego z parafii w dniu 8 grudnia 1952 r.

Po październikowych przemianach w Polsce - staraniem zgierskich parafian, powraca do Zgierza w dniu 20 lutego 1957 r. Pierwszoplanową sprawą jest budowa nowego kościoła, którą ksiądz Rembowski rozpoczyna wraz z rzeszą parafian 7.11.1957 r. To ogromne przedsięwzięcie, którego realizacja w ówczesnych warunkach była trudna do pokonania, przy umiejętnościach i wielkiej pracy organizatorskiej księdza - została uwieńczona sukcesem 30.09.1961 r.

Ks. Rembowski po wypełnieniu swojego ślubowania przekazuje parafię zgierską - swemu następcy ks. kan. S. Bottowi 4.12.1962 r. Przeniesiony zostaje 8 grudnia 1962 r. do parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, a po pewnym czasie obejmuje parafię św. Antoniego w Łodzi. I tutaj zapisuje się jako budowniczy domu parafialnego. Jednakże trudy poniesione podczas służby dla Ojczyzny i Kościoła - nadszarpnęły Jego siły i na własną prośbę zostaje przeniesiony na emeryturę 28 listopada 1969 r.

Żył jeszcze 3 lata, zmarł 20 września 1972 r. i pochowany został w grobie rodzinnym w dzielnicy Zarzew w Łodzi, żegnany przez rzesze parafian, wśród których żył i pracował.

Należy dopełnić życiorys faktem nadania przez papieża Piusa XII ks. Szczepanowi Rembowskiemu tytułu Prałata Jego Świętobliwości w dniu 20 stycznia 1949 r.

Podczas kampanii na Zachodzie dosłużył się stopnia majora Wojsk Polskich, a po wojnie w PRL-u mianowany został w 1968 r. podpułkownikiem rezerwy.

Można o ks. Szczepanie Rembowskim tak powiedzieć, że poświęcił swoje życie - Ojczyźnie i Bogu. Służył z oddaniem ludziom, kościołowi katolickiemu i Polsce. Był jednym z nas, ale wyróżniał się skromnością i prostotą w obcowaniu z bliźnim. Będzie żył w pamięci zgierzan jako budowniczy kościoła pw Matki Bożej Dobrej Rady i organizator parafii.

Szczepan Mikołajczyk
"Wybitni Zgierzanie - z urodzenia i z wyboru"
Fundacja Muzeum Miasta Zgierza
Zgierz 1994

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22808
Usuń

Nieczynny PSZOK

30 marca 2024 roku (Wielka Sobota) Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Barlickiego 3a w Zgierzu będzie nieczynny. 
22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 2 kwietnia 2024 roku w godz. 08:00-...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
27399
Usuń

Tymczasowe lokalizacje

Wydział Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza - ul. A. Musierowicza 2 w budynku Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta ...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS