Menu główne

Zgierskie Forum Gospodarcze 2021 – dzień pierwszy

uczestnicy debaty siedzą na scenie w Starym Młynie
Date of publication: 
20.10.2021
Zgierskie Forum Gospodarcze 2021 – dzień pierwszy

- "Internacjonalizacja jest bardzo prosta, tylko trzeba ją robić ostrożnie" – powiedział Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podczas debaty, towarzyszącej inauguracji Zgierskiego Forum Gospodarczego w Starym Młynie (19.10.2021 r.). W pierwszym dniu spotkania biznesowego, poświęconego umiędzynarodowieniu przedsiębiorstw, dominowały w rozmowach tematy na styku potrzeb przedsiębiorców i warunków do prowadzenia międzynarodowej działalności jakie stwarzają w Polsce instytucje władzy.

W swojej opinii Waldemar Buda podkreślał, że kluczowy w działaniu polskiej firmy zagranicą jest mądry model biznesowy. – Znalezienie kontrahenta zagranicznego jest dzisiaj łatwe – mówił gość Zgierskiego Forum Gospodarczego – sztuką jest go utrzymać i sprawić, by to był dopiero pierwszy krok, wiodący do kolejnych. W ocenie przedstawiciela rządu warunki prowadzenia biznesu w Polsce nie są wcale złe, a np. niemieckie firmy chętniej zakładają swoje przedstawicielstwa nad Wisłą, niż robią to u sąsiadów nasi przedsiębiorcy.

Głos przedstawiciela Ministerstwa spotkał się z krytycznym spojrzeniem ze strony obecnych na sali przedstawicieli firm. Mówiono m.in. o tym, że o wiele łatwiej niż w Polsce prowadzi się firmę choćby w Stanach Zjednoczonych, gdzie przedsiębiorcom nie przeszkadza biurokracja, a obciążenia fiskalne są znacznie mniejsze. Przedstawiciel biznesu wśród panelistów, Lech Kaniuk, wspominał o potrzebie tworzenia warunków do powstawania międzynarodowych firm lub spółek w poszczególnych regionach, czego przykładem jest Barcelona. Jego zdaniem, rolą władz samorządowych w procesie ułatwiania życia rodzącym się, międzynarodowym hubom powinno być tworzenie warunków do życia dla ludzi, ich pracowników. - To musi być miejsce przyjemne "po godzinach" - wspominał doświadczony przedsiębiorca - bo tylko takie ma szanse na przyciągnięcie kadr w procesie alokacji.

W programie pierwszego dnia Zgierskiego Forum Gospodarczego znalazły się też panele tematyczne, w których dyskutowano m.in. o uwarunkowaniach kulturowych prowadzenia biznesu za granicą oraz jak nasi przedsiębiorcy postrzegani są w innych krajach.

Całość zakończyła się uroczystą galą, podczas której nastąpiło symboliczne otwarcie Starego Młyna, wręczenie nagród laureatom Konkursu im. Rembielińskiego oraz uczczenie 20. lat współpracy partnerskiej miast: Zgierz - Orzysz - Supraśl. Galę uświetniła koncertem Orkiestra Grohmana. 

Galeria zdjęć

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19415
Usuń

Dyżury wakacyjne w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych

Harmonogram dyżurów wakacyjnych (przedszkola i oddziały przedszkolne) w bieżącym roku szkolnym 2021/2022
21588
Usuń

Szczepienia przeciw COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z tematyczną podstroną dot. szczepień przeciwko COVID-19, gdzie w jednym miejscu znajduje się zbiór najważniejszych...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS