Menu główne

Rowerem po regionie (5)

 

Tym razem odkrywamy uroki południowo-zachodniej części naszego regionu. Odwiedzimy XIX-wieczny dworek, unikatowy w skali kraju most tramwajowy oraz mającą miejskie aspiracje wieś, w której film kręcił Andrzej Barański.

Łączna długość: około 44 km

Start: Zgierz, okolice placu Jana Pawła II

  • Wyjazd spod kościoła św. Katarzyny. Jedziemy na zachód ulicą Aleksandrowską (Droga Krajowa nr 71), mijając targowisko miejskie i skrzyżowanie z ulicą Gałczyńskiego. Skręcamy w prawo w ulicę Wiosny Ludów, unikając zatłoczonej „krajówki” i jednocześnie szykując się na spotkanie pierwszego ciekawego punktu wyprawy.
  • Po 1,5 km skręcamy z ulicy Wiosny Ludów w lewo w ulicę Aniołowską, która później przejdzie w ulicę Jaśminową. Po około 2,8 km od skrętu, już na terenie gminy Aleksandrów, natkniemy się po lewej stronie na Kapliczkę Powstańców z 1863 roku. Bardzo niewiele informacji znajdziemy o niej w Internecie, szczęśliwie dużo szczegółów zawarto na pamiątkowej tablicy. To zbiorowa mogiła dwudziestu bojowników z oddziałów kaliskich pod dowództwem kapitana Szumlańskiego. We wrześniu 1863 roku zostali zaskoczeni przez oddział kozacki i zginęli w nierównej walce. Tablica pojawiła się z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego.
  • Po minucie ciszy przy mogile powstańców kontynuujemy jazdę w kierunku zachodnim, przez miejscowości Księstwo i Rudę Bugaj. Po około 6 km skręcamy w lewo w kierunku południowym i przejeżdżamy przez wieś Łobudź. Przecinamy w pewnym momencie Drogę Krajową 71, ale po pokonaniu na niej około 50 metrów kontynuujemy jazdę na południe, a właściwie południowy zachód. Po około 3 km od minięcia DK 71 docieramy do miejscowości Zgniłe Błota.
  • W Zgniłym Błocie znajdziemy dworek z XIX wieku. Data powstania – rok 1844 – widnieje na froncie budynku. Dwór zbudowany został w stylu klasycystycznym przez Jana Lebelta i Ludwikę z Prylińskich Lebel. Nie wejdziemy do środka, obiekt jest w trakcie remontu. Widać, że w tylnej części powstaje też nowy budynek. Ciekawe są XIX-wieczne zabudowania po prawej stronie, przy dalszym odcinku drogi, już na części nieogrodzonej. Dobrze byłoby, aby w ramach remontu wykorzystano istniejące ceglano-kamienne mury.
  • Kontynuujemy rowerową podróż na południowy zachód, mijamy m.in. zalew w Zgniłym Błocie. Dojeżdżamy do Zdziechowa Nowego i skręcamy w lewo w kierunku południowym. Po około 3 km od skrętu docieramy do Kazimierza. Tam, w okolicy skrzyżowania ulic Kilińskiego i Wschodniej, trafimy na Most Tramwajowy.
  • Most Tramwajowy na rzece Ner wybudowano w 1931, oddano do użytku rok później. Korzystała z niego linia tramwajowa nr 43. Dziś obiekt nie jest używany, prowadzące do niego tory zarosły trawą, a tabliczki zabraniają wchodzenia na obiekt. Nie zmienia to faktu, że to bardzo malowniczy zabytek. Wykorzystywany m.in. przez filmowców, na mostku kręcił sceny Andrzej Barański („Kawalerskie życie na obczyźnie”; 1992).
  • Wracamy na ulicę Kilińskiego, skręcamy w niej w prawo w ulicę 3 Maja i dojeżdżamy do centrum Lutomierska. Jak donosi prasa, miejscowość stara się właśnie o przywrócenie praw miejskich utraconych po powstaniu styczniowym. Miasto czy wieś – zabytki ma bardzo interesujące. M.in. kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej. Świątynię wzniesiono w XVIII wieku na miejscu poprzedniego, drewnianego budynku. Niedaleko znajduje się klasztor, dawna siedziba reformatów z XVII wieku, odbudowana po zniszczeniach z czasów I wojny światowej. Lutomiersk ujmuje małomiasteczkowym klimatem, w tym XIX-wieczną parterową zabudową centrum. Dla fanów X Muzy – tu tworzono większość zdjęć do obrazu „Niech cię odleci mara” Andrzeja Barańskiego z 1982 roku.
  • Powrót do Zgierza już krótszą drogą. Z Lutomierska przez Babice, Wolę Grzymkową i Aleksandrów Łódzki.  

Trasa Zgierz - Lutomiersk - Zgniłe Błoto - Kolonia Brużyca - Zgierz

Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 11/2020 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19931
Usuń

Odbiór odpadów wielkogabarytowych 2021

Terminy odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opon, odzieży i tekstyliów:dla...
21588
Usuń

Szczepienia przeciw COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z tematyczną podstroną dot. szczepień przeciwko COVID-19, gdzie w jednym miejscu znajduje się zbiór najważniejszych...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS