Menu główne

Rowerem po regionie (3)

 

Lekko zmieniamy tytuł naszych relacji – proponujemy już bowiem nie tylko wycieczki po terenie gminy, ale i po większym regionie. Tym razem na trasie dużo zabytków... podupadających. Osse, Wola Błędowska, Bratoszewice – może niektóre z tych dworków/pałacyków odzyskają kiedyś swój blask?

Łączna długość: około 45,50 km.

Start: Zgierz, plac Stu Straconych

  • Ulicami Reymonta, Jaracza, Ludową, Dziką dojeżdżamy do ulicy Szczawińskiej. Drogą powiatową cały czas prosto, w kierunku południowo-wschodnim, przez Dąbrówkę Malice i Dąbrówkę Marianka. Mijamy wiadukt z autostradą A2 i po około 5 kilometrach od wjechania w ulicę Szczawińską skręcamy w prawo w ulicę Bielską w Szczawinie.
  • Ulica Bielska przejdzie w ulicę Kościelną (skręcając w prawo), po około 300 metrach od wjechania w ulicę Kościelną po lewej stronie zauważymy mur nekropolii w Szczawinie. Na cmentarzu parafialnym spoczywa m.in. Józef Smoleński, oficer Wojska Polskiego, żołnierz napoleoński – uczestnik wojny moskiewskiej w 1812 roku oraz Ignacy Urbanowski, uczestnik powstań narodowych. Na terenie nekropolii pochowano prawie 150 żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w listopadzie 1914 roku (lewa strona cmentarza, przy murze).
  • Z ulicy Kościelnej skręcamy w lewo w ulicę Strykowską, kontynuujemy jazdę około 1,2 km ulicą Nad Torem, skręcamy w prawo w ulicę Główną w Swędowie i po kolejnych 200 metrach w lewo w ulicę Swędowską.
  • Ulicą Swędowską w kierunku północnym. Mijamy Anielin Swędowski, Kolonię Osse i po około 4 kilometrach skręcamy w prawo w kierunku świetlicy wiejskiej w Osse. Kilkadziesiąt metrów za świetlicą, w zaroślach, odkryjemy ruiny dworku w Osse. Murowany budynek powstał pod koniec XIX wieku i składał się z parterowego niewielkiego korpusu i piętrowej oficyny, podjazd prowadził przez murowaną bramę. Dziś dwór jest w kompletnej ruinie, dostępne fotografie pokazują, że jego stan pogarsza się z roku na rok. To być może jedna z ostatnich okazji, aby zrobić budowli pamiątkowe zdjęcie.
  • Z Osse prosto w kierunku wschodnim przez Koźle w stronę Woli Błędowej (po około 2,5 kilometra miniemy kościół pw. św. Szczepana w Koźlu - XVIII-wieczny, rewniany, a następnie cmentarz z żołnierzami poległymi podczas II wojny światowej). W Woli Błędowej tuż przy skręcie w prawo w ulicę Wolską, znajdziemy kolejny ciekawy obiekt. Pałac zbudowany został ok. 1930 roku dla fabrykanta Endera. Prace wykończeniowe trwały do początku II wojny światowej. Po zakończeniu jej budynek przejęła „Samopomoc Chłopska”. Choć pałac ma wymienione okna, widać, że od kilku lat nic się tam nie dzieje. Ciekawe są stojące obok ceglane budynki folwarczne/gospodarcze.
  • Kontynuujemy jazdę ulicą Wolską w kierunku wschodnim. Po około 2 kilometrach dojeżdżamy do Bratoszewic. Tuż przy skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Łódzkiej widać okazałe wejście na tereny pałacowe. Sam pałac w Bratoszewicach, wzniesiony z wielkim rozmachem w latach 1921-1922 dla rodziny Rzewuskich, niestety wciąż jest w remoncie. Budynek okala blaszany płot, co jednak nie przeszkadza turystom w robieniu zdjęć. Wciąż widoczne są resztki świetności – pałac zbudowano w stylu renesansu francuskiego. Bez problemów można spacerować po okalającym posiadłość parku.
  • Z Bratoszewic drogą DK 14 w stronę Strykowa. W Strykowie z ulicy Warszawskiej (DK 14) w prawo w ulicę Sowińskiego. W kierunku zachodnim przez Smolice, Swędów i Szczawin w kierunku Zgierza. Do naszego miasta wjeżdżamy ulicą Szczawińską.

Trasa Zgierz - Szczawin - Stryków - Bratoszewice - Osse - Zgierz

Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 9/2020

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 16 lipca 2024 roku w godz. 08:00-10:...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 31 sierpnia 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS