Menu główne

Czerwony: Smardzew - Łódź

 

czerwony szlak rowerowySmardzew (stacja PKP) - Łagiewniki Nowe - Łagiewniki (klasztor) - ul. Okólna - Modrzew - Las Łagiewnicki - ul. Boruty - ul. Rogowska - ul. Wycieczkowa

Jeden z dwóch najkrótszych etapów szlaku czerwonego. Prowadzi częściowo przez tereny Lasu Łagiewnickiego. Umożliwia zwiedzenie zespołu klasztornego w Łagiewnikach, będącego najstarszym (na terenie Łodzi) zabytkiem w stylu barokowym. Dla kolarzy trasa dość trudna.

Trasa rozpoczyna się na wprost przyst. PKP w Smardzewie, na granicy osiedla Smardzew i wsi Łagiewniki Nowe. Wyruszamy drogą prowadzącą na pd. równolegle do toru kolejowego. Z lewej strony w odległości ok. 200 m, płynie Czarnawka. Szlak dochodzi do niewielkiego wzgórza i tuż za nim skręca w lewo, schodząc w obniżenie terenu - dolinę Czarnawki. Uwagę zwracają tu wysokie olchy i akacje. Szlak przecina rzekę, która dopływa tu z pobliskich łąk (zasila je wodą), wśród których znajduje się jej źródło. Dalej, przy starych, potężnych topolach, drogi rozchodzą się w trzech kierunkach: w lewo biegnie droga wzdłuż koryta Czarnawki (jest to interesujące, krajoznawcze uzupełnienie trasy szlaku na odcinku osiedla Smardzew - można używać go zamiast drogi wyznakowanej, biegnącej przez samo osiedle), w prawo, w kierunku pd.-wsch. do wsi Skotniki, a na pd. - do Łagiewnik, tj. w kierunku, w którym prowadzą zn. czerwone. W pobliżu tego rozwidlenia znajduje się też staw utworzony na Czarnawce.

Wchodzimy na wzgórze porośnięte brzozami i sosnami, zostawiamy po lewej stronie drogę do wsi Skotniki i idziemy wśród pól, wspinając się stopniowo na szczyt wzgórza (225 m), z którego widoczna jest po prawej szeroka panorama Zgierza. Wyróżnić w niej można wieżę kościoła neogotyckiego, wieżowce osiedla Kurak i kominy Zakładów Przemysłu Barwników "Boruta . Przed nami rozciąga się Las Łagiewnicki. Na jego tle bieleją wieże XVIII-wiecznego klasztoru w Łagiewnikach.

Schodzimy w dół. do szosy Zgierz - Stryków (2,5 km). Spoza okazałego szpaleru starych klonów, którymi wysadzona jest szosa, wyłania się osobliwy widok "miasta" letnich domków, wzniesionych bezładnie na działkach rekreacyjnych, utworzonych na terenach przylegających do Lasu Łagiewnickiego, niemal u stóp klasztoru w Łagiewnikach. Szlak dociera do szosy Zgierz - Stryków, przecina ją i biegnie wśród ogrodzenia działek aż do murów klasztoru (3,5 km), za którym widoczny jest jego masyw, a bliżej, po lewej stronie - kompleks nowo wzniesionego budynku klasztornego, zharmonizowanego stylowo z sylwetką klasztoru. Dochodzimy do szerokiego, kilkunastostopniowego wejścia do klasztoru, mijamy je, albo zwiedziwszy uprzednio wnętrze świątyni, idziemy wzdłuż murów klasztornych, na których widoczne są ślady obu wojen światowych. Pozostałością pierwszej z nich są pociski artyleryjskie, do dziś tkwiące w murze. Skręcamy drogą w lewo. Po prawej stronie widać zabudowania pawilonu B Szpitala Chorób Płuc.

Na dalszym odcinku trasy napotykamy zn. niebieskie szlaku spacerowego w Lesie Łagiewnickim. Połączone szlaki: czerwony i niebieski prowadzą ul. Okólną do pętli autobusu nr 51. Na wprost pętli i jednocześnie na skraju lasu widoczne są znaki szlaku żółtego, który w tym miejscu kończy się. Wszystkie trzy szlaki biegną prawą stroną ul. Okólnej, mijają ul. Wycieczkową, po czym zn. czerwone i żółte schodzą w dolinę Brzozy, a szlak niebieski podąża dalej ul. Okólną, po czym w odległości 200 m od ul. Wycieczkowej skręca w lewo i ginie w lesie. Tymczasem szlak czerwony prowadzi dalej ścieżką leśną wzdłuż Brzozy.

Po ok. 1 km (od miejsca. w którym odszedł szlak niebieski) dochodzimy do ul. Serwituty, gdzie oba szlaki znów się łączą i prowadzą do wsi Modrzew (5,5 km), na wprost gajówki, na prawo do lasu. Tuż po skręcie znaki biegną mroczną aleją utworzoną z wysokich świerków, skręcają niebawem w lewo, mijają z prawej basen przeciwpożarowy i tuż za nim zbaczają w prawo, po czym, zostawiając po lewej stronie pola wsi Modrzew, prowadzą dalej skrajem lasu.

Po ok. 1 km szlaki rozchodzą się: szlak niebieski utrzymuje dotychczasowy kierunek pd., szlak czerwony natomiast skręca skośnie w prawo, w kierunku pd.-wsch. i wprowadza nas w kompleks Lasu Łagiewnickiego. Idziemy przez widną dąbrowę, mijając po drodze liczne krzyżujące się z naszą trasą drogi. Spotykamy na niej m.in. grupę pięciu dębów, zrośniętych u dołu pniami.

Zdążamy nadal w kierunku pd., z odchyleniem najpierw na zach., a następnie na wsch. i zanim osiągniemy skraj lasu, skręcamy w lewo, by drogą biegnącą na pd. dotrzeć do ul. Boruty (7,5 km). Spotykamy tu znów szlak niebieski, zdążamy z nim razem ulicami: Boruty i Rogowską do zbiegu ulic: Wycieczkowej i Kryształowej, gdzie kończą się oba szlaki (9 km).

A. Banasiak, C. Jaworska-Maćkowiak, T. Maćkowiak, J. Majer "Okolice Łodzi" - przewodnik turystyczny; Wydawnictwo PTTK "Kraj"; Warszawa 1988. (trasa 1.11).

 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 16 lipca 2024 roku w godz. 08:00-10:...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 31 sierpnia 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS