- Kulminacyjny moment nastąpi o godzinie 10.54, kiedy to Słońce zostanie zakryte w blisko 73 procentach - zapowiada Piotr Borasa z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego przy ul. Pomorskiej w Łodzi. - Będzie ono wtedy przypominało kołyskę. Widoczna pozostanie jedynie jego dolna część, a górna zostanie przesłonięta przez Księżyc.
Do obserwacji zaćmienia należy się przygotować. Aby bezpiecznie przyjrzeć się zjawisku, potrzebna będzie ochrona dla oczu.
- Może to być przyciemniona szybka albo stara plastikowa dyskietka z okienkiem - radzi Piotr Borasa. - Gdy niebo będzie zachmurzone, można użyć ogrodniczej folii półprzepuszczalnej. Wystarczy niewielki jej kawałek - dosłownie decymetr kwadratowy. Aby wygodnie przez nią patrzeć, oprawiamy ją w tekturową ramkę.
Taką folię można nałożyć też na obiektyw aparatu fotograficznego, chcąc zrobić zdjęcie zaćmienia.
20 marca od rana eksperci z łódzkiego planetarium będą prowadzili obserwacje m.in. w Ogrodzie Botanicznym przy zegarach słonecznych. Przywiozą teleskopy. Będą też przybliżać zainteresowanym zjawiska astronomiczne związane z mechaniką nieba.
Z zaćmieniem Słońca mamy do czynienia, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni Słońce. Ostatni raz to niezwykłe zjawisko mogliśmy obserwować 4 stycznia 2011 r.
(mj)
Na podst. "Express Ilustrowany" z dnia 09.03.2015 r.