W poświęconej Dniom Frankofonii konferencji w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli przedstawiciele ich organizatorów: Denis Gérard z Ambasady Francji w Polsce, Grégoire Brault, Delegat Alliance Française w Polsce, a także Beata Dankowska, prezes stowarzyszenia "Łódzkie bardziej francuskie" i jego członkini Luiza Łuszcz-Kujawiak - jednocześnie nauczycielki francuskiego w XXI oraz XIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. W konferencji uczestniczyły też Alicja Bień i Wirginia Gostomczyk-Urbańska, panie konsul honorowe - odpowiednio - Francji i Belgii w Łodzi.
Pojęcie "frankofonia" nie odnosi się jedynie do Francji. Wspólnota ta skupia 54 kraje na świecie, językowo, historycznie bądź w inny sposób związanych z Francją, na przykład Belgię, Szwajcarię, Kanadę, wiele krajów afrykańskich, Haiti, Laos czy Wietnam.
- Dni Frankofonii popularyzują nie tylko język francuski, ale także kulturę, obyczajowość, relacje międzyludzkie - podsumowała wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Grégoire Brault podkreślił, że organizowane wydarzenia odzwierciedlają to, że Frankofonia to nie tylko Francja - jutrzejszy spektakl "Petit Pierre" jest autorstwa kanadyjskiej dramaturg, 5 marca odbędzie się koncert szwajcarskiej grupy Frank Salis, a 21 marca zaprezentuje się teatr z Belgii. Co więcej, 19 marca dwie restauracje w Łodzi, obok 1,5 tys. innych na całym świecie wezmą udział w "Smakach Francji", czyli zaserwują kolację à la française.
Panie ze stowarzyszenia „Łódzkie bardziej francuskie” wraz z Denisem Gérardem podkreślali, że w regionie jest duże i wciąż rosnące zainteresowanie nauką języka francuskiego. Niestety, niewiele szkół organizuje klasy, w których jest on oferowany. Szkoda, ponieważ jest sporo ofert pracy dla osób posługujących się - obok angielskiego - językiem francuskim. Stowarzyszenie stawia sobie zatem za cel popularyzację nauczania francuskiego w szkołach i integrowania nauczycieli, i nie tylko, wokół tej idei. Przeprowadza, na przykład, pokazowe lekcje w szkołach podstawowych, które mają oswoić i zainteresować dzieci tym językiem i kulturą.
Dokładny program Dni Frankofonii 2015 roku w regionie łódzkim można znaleźć na stronach: www.lodzkiefrancuskie.fr oraz (w samej Łodzi) www.alliance-francaise.pl
03.03.2015 r.
www.lodz.uw.gov.pl