W całym kraju ankieterzy odwiedzą 8.100 gospodarstw domowych i zapytają ich mieszkańców w wieku do 16 do 74 lat. W naszym województwie do badania wytypowano 576 gospodarstw. Dodatkowo 96 osób zostanie odpytanych przez telefon, w tym naszym regionie będzie ich siedem.
- Będziemy pytać o dostęp do nowoczesnych technologii i o korzystanie z nich - mówi Magdalena Kamińska z Urzędu Statystycznego w Szczecinie, które nadzoruje badanie w całym kraju. - Zapytamy, czy ankietowani mają dostęp do komputera i internetu, a jeśli nie mają, to dlaczego tak się stało.
Ankieterów zainteresuje także, czego szukamy w internecie i do jakich celów wykorzystujemy sieć. Sprawdzą, czy ma to związek z rozrywką, nauką albo czy internet służy nam do robienia zakupów lub kontaktu z urzędami administracji publicznej.
Badanie jest anonimowe i urzędnicy proszą, by osoby, które zostały wylosowane do odpowiedzi na pytania w ankiecie, wyraziły na to zgodę. Nie ma bowiem możliwości przeprowadzenia ankiety wśród innych osób.
Badanie potrwa do 8 maja. Celem jest obserwacja zmian, zachodzących w wyposażeniu i wykorzystywaniu przez gospodarstwa domowe i osoby indywidualne nowoczesnych technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych, w tym komputerów i internetu, a także zaawansowanych usług w sieci.
Alicja Zboińska
Na podst. "Dziennik Łódzki" z dnia 31.03.2015 r.