Zbliża się moment, kiedy musimy rozliczyć się z przychodów, uzyskanych w 2014 roku, w zeznaniu rocznym PIT. Podobnie jak to było w latach poprzednich, możliwe jest przekazanie 1 procentu naszego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (fundacji, hospicjum, schronisku dla zwierząt, wolontariatom i innym uprawnionym organizacjom - w skrócie OPP).
Decydując się na taki gest, niczego nie tracimy, gdyż nasza darowizna jest wydzielana z podatku. Dla nas ten 1 procent oznacza zwykle niewielką kwotę, ale dla wielu organizacji suma takich drobnych kwot sprawi, że będą mogły skuteczniej wspierać potrzebujących.
Wsparcie może okazać osoba, wypełniająca PIT-36 lub PIT-37, a także podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, wypełniający PIT-36L. W obu przypadkach termin złożenia deklaracji upływa 30 kwietnia.
Pełna lista organizacji, uprawnionych w 2015 roku do otrzymania środków z 1 procentu podatku dochodowego od osób fizycznych, znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.pozytek.gov.pl).
Formalne przekazanie 1 procentu podatku sprowadza się do wpisania numeru KRS organizacji, której chcemy pomóc i oczywiście zapłacie należnego podatku. Jeśli wypełniamy najbardziej popularny PIT-37 dla osób pracujących na etacie, będą to pola numer 124 i 125.
Jeśli chcemy przekazać nasz 1 procent konkretnemu podopiecznemu, należy wypełnić także pola 126 - 128. Tam właśnie, w polu 126 (cel szczegółowy) możemy sprecyzować, na co chcemy przeznaczyć 1 procent podatku.
Jeżeli chcemy przekazać go fundacji na leczenie konkretnego dziecka, nie zapomnijmy o podaniu szczegółowego celu.
Pole 127 jest opcjonalne i stanowi zgodę na przekazanie informacji organizacji pożytku publicznego (kto przekazał podatek i w jakiej wysokości). Obdarowana organizacja może wtedy skontaktować się z darczyńcą i mu podziękować.
Andrzej Gębarowski
Na podst. "Dziennik Łódzki" z dnia 23.02.2015 r.