Menu główne

Zgierska Noc Muzeów 2023 - zobacz miasto w nowym świetle!

baner wydarzenia
Data publikacji: 
09.05.2023
Zgierska Noc Muzeów 2023 - zobacz miasto w nowym świetle!

Nocna gra miejska z nagrodami, koncert, wernisaż, pokaz teatru ognia - to główne atrakcje zbliżającej się (20 maja 2023 roku - sobota) Zgierskiej Nocy Muzeów. Wydarzenie, na styku historii, kultury i turystyki, z roku na rok cieszy się w Zgierzu coraz większym powodzeniem. Mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie!

Program tegorocznej Zgierskiej Nocy Muzeów jest wyjątkowo bogaty. Jak w przypadku ubiegłorocznej edycji, uczestnicy mogą wziąć udział w nocnym zwiedzaniu z nagrodami. Rozpocznie się ono o godz. 19:00 - wtedy chętni do udziału w zabawie otrzymają mapki z zaznaczonymi punktami, które trzeba odwiedzić. Mapę będzie można pobrać w wersji elektronicznej na stronie wydarzenia (link) lub, w wersji papierowej, w każdym z zabytków oznaczonych na trasie gry. Gracze zbierać będą pieczątki.

- Pierwsi, którzy zbiorą komplet pieczątek i przyniosą mapkę do Muzeum Miasta Zgierza mogą liczyć na nagrody - mówi Maciej Rubacha, kustosz i historyk, jeden z organizatorów wydarzenia.

Warunek jest jeden: mapkę dostarczyć należy do godziny 22:30.

Jakie atrakcje Zgierskiej Nocy Muzeów mogą przyciągnąć uwagę zwiedzających?

Muzeum zaprasza o godz. 19:00 na wernisaż wystawy z okazji 85. rocznicy urodzin Andrzeja Nawrota, zgierskiego artysty, na której autor zaprezentuje swoje najnowsze prace. Będą to dzieła abstrakcyjne, ale też realistyczne pejzaże. O tej samej godzinie rozpocznie się "Noc w Muzeum".

- Zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wszystkich naszych ekspozycji, stałych i czasowych - wyjaśnia kustosz Maciej Rubacha.

To cztery oddzielne wystawy a także warsztaty tkackie, w których każdy będzie mógł spróbować swoich sił w pracy przy krośnie i kołowrotku.

O godzinie 19:00 w sali widowiskowej Starego Młyna rozpocznie się wyjątkowy koncert: "Obywatel jazz" duetu Bolewski & Tubis. Nietuzinkowy duet wykonuje muzykę określaną jako wysmakowany balans pomiędzy jazzem a muzyką pop. To trzeba zobaczyć i usłyszeć! Bilety dostępne online (link)

Zgierz: nocny spacer z pochodniami

Natomiast o godz. 20:30 (po zakończeniu koncertu) spod Starego Młyna wyruszy nocny spacer z pochodniami szlakiem zgierskich zabytków. Tym razem Maciej Rubacha poprowadzi wyprawę trasami nowego miasta.

- Będę opowiadał nie tylko o historii Zgierza, ale też o konkretnych budynkach na trasie spaceru, takich jak remiza dawnej straży ogniowej czy pałac Poselta - mówi nam lubiany przez miłośników zabytków historyk.

Prawdziwą niespodzianką dla uczestników spaceru będzie finał w parku miejskim, gdzie - około godz. 22:30 - odbędzie się nad stawem pokaz teatru ognia, wieńczący atrakcje Zgierskiej Nocy Muzeów.

Imprezą towarzyszącą nocnej eskapadzie historycznej będzie Zlot Pojazdów Zabytkowych, który od godz. 17:00 trwać będzie w Muzeum TamteLata.pl przy ulicy Ogrodowej 5/7.

Noc Muzeów - tradycja europejska w Zgierzu

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w roku 1997 w Berlinie. Pomysł natychmiast chwycił i wdrożyło go u siebie 120 dużych miast europejskich. W Polsce premierowo w 2003 roku Noc Muzeów wprowadzona została w Poznaniu, rok później w Warszawie i Krakowie (na inaugurację obecności Polski w Unii Europejskiej). Każdego roku zwiększa się liczba miast i placówek organizujących wydarzenie. Zgierz dołączył w 2007 roku. Na początku nocną ofertę zwiedzania zaproponowało jedynie Muzeum Miasta Zgierza.

- Atrakcją pierwszej edycji był występ Teatru ORFA, który w naszej Kruszówce wystawił spektakl pt. "Muzy w salonie" - przypomina Robert Starzyński, dyrektor muzeum.

Od kilku edycji nocne zwiedzanie miasta obejmuje właściwie trasę turystyczną, a jej poszczególne ogniwa to najważniejsze zabytki - budynki, które posiadają największą wartość historyczną. Są wśród nich m.in.: Muzeum Miasta Zgierza, Park Kulturowy Miasto Tkaczy, Centrum Konserwacji Drewna, Stary Młyn, Łaźnia Miejska, Urząd Miasta Zgierza, Urząd Stanu Cywilnego, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia do miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. Prawdziwą furorę w roku 2022 robiła na przykład możliwość zejścia pod nieckę basenu w Łaźni Miejskiej.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu:  W dniu 22 kwietnia 2024 roku w godz. 08:00-...
28021
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2024/2025 Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny...
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2024 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS