Menu główne

''Słodkobłękity” – zabrzmią donioślej.

Zgierskie Spotkania Małych Teatrów Słodkobłękity obchodzą X jubileusz. Impreza ma charakter ogólnopolski, od 10 lat przyciąga teatry ruchu alternatywnego z całej Polski. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu i twórców teatralnych.

W tym roku rangę Słodkobłękitów podnosi fakt, że po raz pierwszy festiwal został wpisany do imprez kulturalnych w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Łódzkiego na rok 2004, czyli imprez promujących województwo łódzkie na mapie ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych w roku 2004. Urząd Marszałkowski zdecydował się zwiększyć budżet Słodkobłękitów o 100% - do 10.000 zł z budżetu miasta dokładając 10.000 dotacji.
Idea Słodkobłękitów pozostaje wciąż ta sama: propagowanie innej kultury niż masowa - alternatywnego teatru, gdzie każdy twórca może "mówić od siebie". Takie są w większości spektakle na festiwalu: obnażające, krytykujące, analizujące i osądzające rzeczywistość. Atutem tego wydarzenia jest fakt, że każdy może wziąć w nim udział i dlatego w Zgierzu spotykają się zarówno teatry doświadczone, z bardzo długą tradycją, jak i te, które dopiero zaczynają swoją "przygodę z teatrem". Każdy ze spektakli jest szczegółowo omawiany przez profesjonalne jury. W Zgierzu spotykają się niezawodowe grupy teatralne, dla których zgierskie Słodkobłękity to jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych w Polsce.

Jubileuszowy festiwal rozpocznie się 23 września spektaklem otwartym dla mieszkańców miasta i regionu w ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury (ul.. Mielczarskiego 1). Teatr "Orfa" przedstawi premierę widowiska "Miłość do trzech pomarańczy". Impreza potrwa do 25 września - w tym dniu około północy jury ogłosi swój werdykt.

Do Zgierza przyjedzie 12 grup teatralnych, które dadzą także przedstawienia dla publiczności spoza środowiska teatralnego. Spektakle te będą odbywać się w sali Spółdzielczego Domu Kultury "SEM&". Od czwartku do soboty trwać będzie także cykl imprez towarzyszących - występy znanych grup teatralnych, recitale, koncerty. Jak co roku o szczegółach Słodkobłękitów poinformuje nas gazeta festiwalowa, która cieszy się dużym zainteresowaniem twórców i uczestników.

- Cieszymy się, że ranga i znaczenie Zgierskich Spotkań Małych Teatrów - Słodkobłękity z roku na rok wzrasta - mówi Krzysztof Kwiatkowski, Wiceprezydent Miasta Zgierza - czego najlepszym potwierdzeniem jest wpisanie przez Marszałka Województwa Łódzkiego naszej imprezy do cyklu wydarzeń kulturalnych promujących cały region łódzki. Mam nadzieję, że z czasem zgierski festiwal będzie równie znany jak Łódzkie Spotkania Teatralne, bo przecież obie imprezy łączy nazwisko ich głównego twórcy i animatora, czyli reżysera Pana Mariana Glinkowskiego.

- W budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Mielczarskiego 1 trwają ostatnie przygotowania do festiwalu, ale na pewno wszystkie prace zakończymy w sierpniu - zapewnia Witold Świądczak, dyrektor MOK .

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

19931
Usuń

Odbiór odpadów wielkogabarytowych 2021

Terminy odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opon, odzieży i tekstyliów:dla...
21588
Usuń

Szczepienia przeciw COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z tematyczną podstroną dot. szczepień przeciwko COVID-19, gdzie w jednym miejscu znajduje się zbiór najważniejszych...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS