Artykuł na stronie Ministerstwa Finansów omawia m.in. tematy:
Estoński CIT (małe i średnie firmy mogą wybrać, czy chcą skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy wolą rozliczać się na dotychczasowych zasadach. Zgodnie z ustawą, z opodatkowania Estońskim CIT będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne. Próg poniżej którego firma ma prawo do tego rozwiązania, to 100 mln zł przychodów rocznie.) - więcej informacji.
Zmiany w ryczałcie (podniesienie limitu z 250 tys. euro do 2 mln euro).
Zmiana limitu stosowania 9% CIT (podniesienie limitu zastosowania stawki 9% CIT z 1,2 do 2 mln euro przychodu).
SLIM VAT oraz rozwiązania doprecyzowujące niektóre konstrukcje - więcej informacji.
Korzystne zmiany w zakresie podatku od nieruchomości (Rady gmin, w drodze uchwały, dla wskazanych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. będą mogły:
- wprowadzać, za wybrane miesiące pierwszego półrocza 2021 r., zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- oraz przedłużać terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w wybranych miesiącach pierwszego półrocza 2021 r., nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r.).
Zwolnienie z opłaty targowej (od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. nie będzie pobierana opłata targowa) - więcej informacji.
Podatek handlowy (wprowadzony ustawą z 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej).