W rozmowie udział wezmą: dr Krzysztof Modelski, dr Andrzej Rostocki oraz Jacek Kusiński - wydawca. Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.
Wielki sukces wydawniczy i bestseller czytelniczych rankingów przedwojennej Ameryki. Książka wypchnięta poza nawias świadomości społecznej i literackiej w czasach Polski Ludowej, otoczona tajemnicą, zakazana, żywa tylko w szeptanej legendzie. Wielka rodzinna saga na tle opowieści o dziejach Łodzi, obie widziane z żydowskiej perspektywy.
„Bracia Aszkenazy” Izrael Jehoszua Singer
Wydawnictwo Kusiński 2022
Tłumaczenie z języka jidisz: Maria Krych
Wstęp: Paweł Spodenkiewicz
Redakcja: Piotr Jarmołowicz.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
dr Krzysztof Modelski - doktor nauk humanistycznych, historyk. Konsultant i autor tekstów nt. polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia Britannica. Redaktor (wraz z J. Topolskim) i współautor książki "Żydzi w Wielkopolsce na przestrzeni dziejów" (Poznań, wyd. 1 1995, wyd. 2 1999). Tłumacz z jidysz tekstów publikowanych w tygodniku ‘Fołks Sztyme’, kwartalniku ‘Miasteczko Poznań’, powieści Izraela Rabona Ulica (Wrocław 1991) oraz zbioru opowiadań I.J. Singera Na obcej ziemi (Lublin 2020).
dr Andrzej Rostocki - dr socjologii, emerytowany wykładowca Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1991 do 2012 roku analityk polskiego rynku książki. Autor list bestsellerów publikowanych w łódzkim „Bestsellerze”, w „Ex Librisie” i „Rzeczpospolitej” („Rzecz o książkach”). Autor felietonów poświęconych książkom i czytelnictwu w „Tygodniku Powszechnym” („Książki w Tygodniku”) i „Dzienniku Łódzkim”. Nominowany w roku 2004 do nagrody Polskiej Izby Książki „w kategorii PRASA za najciekawszą prezentację książki w mediach”. Publicysta rynku książki, autor ponad 800 artykułów i felietonowych recenzji książek.
Jacek Kusiński - wydawca, fotograf, autor książek o Łodzi. Był wydawcą podziemnym. W 1980 roku wydał w drugim obiegu "Małą Apokalipsę" Tadeusza Konwickiego. W 2006 roku założył Wydawnictwo Kusiński. Jest współautorem wielu książek związanych tematycznie z Łodzią m.in. - "Łódź - Księga fabryk", "Łódź - Pałace i wille", "Łódź - kamienice", wielokrotnie nagradzanych Złotym Ekslibrisem. Wydaje książki z serii Kryminalna Łódź. Za działalność wydawniczą został nagrodzony odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej" oraz "Zasłużony dla miasta Łodzi" oraz medalem z okazji 600-lecia miasta Łodzi.
Piotr Grobliński - poeta, dziennikarz, publicysta kulturalny. Urodzony w 1966 roku w Łodzi. Jako poeta i recenzent debiutował w 1986 roku w „Odgłosach”. Opublikował sześć tomików poetyckich: Błękitne lustro aksjologii (1990), Filozoficzne aspekty tramwaju (1995), Zgodnie z regułą splotów (1997), Festiwale otwartych balkonów (2005), Inne sprawy dla reportera (2012), Karma dla psów (2018), a także zbiór satyrycznych felietonów Depilacja okolic serca. Pracuje w Łódzkim Domu Kultury jako redaktor specjalizującego się w poezji wydawnictwa Kwadratura. Ponadto redaguje portal SNG Kultura. Publikuje felietony, reportaże i recenzje książek oraz spektakli teatralnych, m.in. w „Kalejdoskopie”, prowadzi spotkania z ludźmi kultury. Pomysłodawca i członek kapituły nagrody Armatka Kultury.
Źródło: Facebook wydarzenia