Plenerowy koncert wakacyjny zespołu "Perła i Bracia"
Spędź z nami wakacje!
Zapewniamy leżaki i dobrą atmosferę!
Wstęp wolny!
W naszej zielonej strefie relaksu obok Starego Młyna wystąpi zespół "Perła i Bracia", wykonujący romską muzykę wokalno-instrumentalną. Usłyszymy stare utwory grywane przez Romów, zaaranżowane w różnych stylach muzycznych nawiązujących m.in. do swingu i muzyki bałkańskiej. Zespół ma na swoim koncie 6 płyt oraz liczne koncerty w kraju jak i poza jego granicami (w Niemczech, Holandii, Słowacji , Czechach i Belgii).
Jego członkowie mają styczność również z muzyką jazzową i tzw. muzyką świata.
Pobyt w Niemczech oraz styczność z Muzyką Romów z całej Europy ma wpływ na obecnie graną muzykę. Zespół wykorzystuje stare, tradycyjne utwory aranżując je w różnych stylach muzycznych nawiązując do muzyki swingującej, bałkańskiej i Romów rosyjskich. Ze względu na wartość, niektóre utwory pozostawia w niezmienionej formie.
Zespół chce trafić do szerszej publiczności śpiewając również w języku polskim. Grupa Perły jest nielicznym zespołem grającym na żywo starając się mieć bezpośredni kontakt z publicznością.
"Perła i Bracia" realizuje wiele projektów mających na celu wspieranie młodych utalentowanych artystów. Członkowie zespołu prowadzą zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą, organizują konkursy artystyczne dla dzieci dzięki różnym dotacjom. Dzięki swej aktywności zachowują stały kontakt z muzyką.
Założycielką i liderką grupy jest Krystyna Perła Markowska, która pełni też funkcję wiceprezesa Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce. Jest certyfikowaną instruktorką tańca i muzyki tradycyjnej Romów, z podstawą uprawnień pedagogicznych, badaczką terenową, wieloletnią koordynator projektów rządowych i unijnych.
W skład zespołu wchodzą:
- Gitara klasyczna - Krzysztof Kociszewski
gitarzysta, kompozytor, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, laureat ogólnopolskiego konkursu gitary klasycznej w Strzelcach Krajeńskich 1980 - III nagroda. Od 1989 do 1992 występował w duecie gitarowym Roho Konar. Finalista Międzynarodowego Konkursu Gitary Klasycznej w Krakowie - 1994 r. - Gitara klasyczna - Zdzisław Michał Markowski
w latach 1973-1975 członek zespołu folklorystycznego "Czarne perły". Gitarzysta, tancerz, w latach 1999-2001 współpracował z Bałuckim Ośrodkiem Kultury w Łodzi. Certyfikowany instruktor tańca i muzyki tradycyjnej Romów z podstawą uprawnień pedagogicznych. - Gitara Basowa - Radek Wróbel
w latach 90. grał w zespołach: Discord, Highlander, Iisect Killer i Buu Fee. Ukończył Studium Realizacji Dźwięku. - Skrzypce - Piotr Przybył
to klasycznie wykształcony skrzypek, gitarzysta, kompozytor. Brał udział w Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 1989 oraz w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki SOPOT 1989. Współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie. - Akordeon - Maciej Kałamucki
akordeonista, pedagog, absolwent akademii muzycznej, kompozytor i autor publikacji muzycznych, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Pabianicach i Łodzi, czynny muzyk. - Wokal - Krystyna Markowska
w latach 1975-1980 była członkiem zespołów muzycznych w Sulejówku. Lekcji śpiewu udzielała jej pani prof. Irmina Matyjasek oraz pan mgr Potyrałło. W 1997 r. wystąpiła na I Festiwalu Muzyki Romów w Ciechocinku, specjalna nagroda festiwalu. W latach 1999-2001 współpracowała z Bałuckim Ośrodkiem Kultury w Łodzi. Od 2004 r. współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Certyfikowana instruktor tańca i muzyki tradycyjnej Romów, z podstawą uprawnień pedagogicznych.
Ważne wydarzenia artystyczne zespołu:
W kraju:
- 1999-2002 Bal Mediów w Łodzi, Festiwal Mniejszości Narodowych w Dobrodzieniu "ŹRÓDŁO", Festiwal Mniejszości w Warszawie.
- 2000, 2003 i 2007 r. zagrali na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów "ROMANE DYVESA" w Gorzowie Wielkopolskim.
- 2001, 2012 r. wystąpili na Festiwalu Mniejszości Narodowych i Etnicznych "DIALOGI MUZYCZNE".
- 1998 i 2002 r. wystąpili na Międzynarodowym Festiwalu Romów w Ciechocinku.
- 2004 r. wystąpili podczas Dni Kultury Romskiej w Krakowie na Błoniach.
- 2006 r. wystąpili na Międzynarodowym Festiwalu Romów w Płocku oraz w Sali Kongresowej w Warszawie podczas koncertu "Dwie gitary".
- Grupa jest wielokrotnie zapraszana na obecnie organizowane koncerty w Polsce .
Za granicą:
- 2001 r. zespół odbył tournee po Niemczech, gdzie występy były przyjmowane owacyjnie.
- 2004 r. wystąpili na International Gipsy Festival w Tilburgu w Holandii.
- 2005 r. wystąpili na Światowym Festiwalu Muzyki Romskiej w Pradze KHAMORO, jednym z największych festiwali w Europie.
- 2008 r. festiwal Muzyki Romskiej w Bratysławie.
- 2012 r. zespół wystąpił w Belgii – Dni Kultury Romskiej zorganizowane w Ambasadzie Polskiej w Brukseli.
Ponadto:
- udział w audycjach radiowych, telewizyjnych i innych;
- wielokrotne wywiady w Radio Łódź i Radio "Ethnos" nt. mniejszości romskiej w Polsce i Europie - obyczaje i tradycje;
- Polskie Radio "Radio dla ciebie" - audycja "Moje pasje";
- Stacja TVN "Jesteśmy różni, jesteśmy równi" spot reklamowy;
- Stowarzyszenie "Prom" - "Jedni z wielu" - sesja zdjęciowa promująca znanych Romów.
Dokonania muzyczne:
- 2000 r. - nagranie płyty "Kolczyki";
- 2005 r. - nagranie płyty "Wiązanka";
- 2009 r. - nagranie płyty "Fiołki" i "Dziawas";
- 2012 r. - nagranie płyty "Dziki ptak";
- 2014 r. - nagranie płyty "Phurane gila" (zespoły biorące udział w nagraniu płyty: Agata Siemaszko i Kuba Bobas Wilk, Ćaci Vorba, Perła i Bracia);
- 2021 r. - nagranie płyty "Szpery".
Źródło: Facebook wydarzenia